'Somut bir reform programı yok, hayal kırıklığına uğradık'Artı Gerçek

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Matys, 'Albayrak'tan somut detaylar görmeyi bekliyorduk, hayal kırıklığına uğradık. Dolarda artış bekliyoruz' dedi.


Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, dolar/TL kuruna ilişkin tahminlerini nisan ayından sonra revize ettiklerini belirterek, “Çok düşük bir kur tahmininden başlamıştım. Somut bir ekonomik reform programı göreceğimizi düşünüyordum ve piyasa gözlemcileri de eylülden beri aynı şeyi söylüyordu. Berat Albayrak'tan daha somut detaylar görmeyi bekliyorduk ancak Nisan ayında bu noktada hayal kırıklığına uğradık. Kendisi somut detaylar vermedi” değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg HT'de Piyasa Masası programında soruları yanıtlayan Matys, kur tahminini yenilemesinde diğer bir unsurun Merkez Bankası'nın açıklama metnini değiştirmesi olduğunu vurgulayarak, “İhtiyaç halinde faiz artırımı yapacağım diyerek piyasalara güven vermek yerine mesajın yumuşatılması bana göre bir hata oldu. Politik riskler de artmış oldu” dedi.

Matys, “Yerel seçimlerin ardından dört yıllık seçimsiz bir döneme gireceğimizi düşünüyorduk. Ancak böyle olmadı ve 23 Haziran'da İstanbul'daki seçim tekrarlanacak. Bununla birlikte dış ortama baktığımızda büyük ölçüde kötüleştiğini görüyoruz. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı hızlanıyor. Bütün bu faktörüler benim görüşümü değiştirmeme neden oldu” şeklinde görüş bildirdi.

Kurun seyrine ilişkin değerlendirmede bulunan Matys, “Sanırım önümüzdeki aylarda bir noktada 6.50 – 6.60'ları göreceğimizi düşünmek mantıklı olacaktır” dedi.

Kurun hızlı değer kaybetmeyi sürdürmesi durumunda Merkez Bankası'nın tepki vermek durumunda kalacağının altını çizen Matys, “Para politikasını sıkılaştırarak zaten likiditeyi sıkılaştırdığını biliyoruz ancak bu önlemlerin faiz artırımıyla desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Matys, “Sizce Türk varlıklarında ayrışma ne zaman sona erer?” sorusuna, “Türkiye'ye yatırım yapmak için kesinlikle mükemmel bir fırsat olacaktır ancak oldukça sabırlı davranmanız gerektiğini söylemeliyim" şeklinde yanıtladı. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER