Son bir yılda esnaf sayısı 34 bin azaldıArtı Gerçek

Ekonomi yönetiminin anlattığı başka, yaşanan başka. Bir yılda KOBİ sayısı 34 bin azaldı, sadece Kocaeli'de 2 bin şirket artık yok. En fazla kepenk inşaat sektöründe kapandı.


Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine dayanarak yaptığı hesaplamalara göre, haziran ayı itibarıyla son bir yıl içinde, sayıları 34 bin azalan küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) istihdam toplam 428 bin kişi azaldı.

SİGORTALI ÇALIŞAN SAYISI 283 BİN AZALDI

TEPAV İstihdam İzleme Bülteni verilerine göre, bu dönemde toplam 4/a sigortalı çalışan sayısı 283 bin kişi azaldı.

Buna göre, Haziran 2019'da Haziran 2018'e göre sigortalı ücretli çalışan sayısı en fazla azalan sektör 451 bin azalışla bina inşaatı sektörü oldu.

Bu sektörü, 108 bin azalışla bina dışı yapıların inşaatı, 48 bin azalışla özel inşaat faaliyetleri, 27 bin azalışla metalik olmayan ürünlerin imalatı ve 20 bin azalışla fabrikasyon metal ürünleri sektörleri izledi.

EN FAZLA İSTİHDAM AZALIŞI İSTANBUL’DA OLDU

Sigortalı ücretli çalışan sayısı son bir yılda en fazla azalan il 93 bin azalışla İstanbul oldu. İstanbul´u, 41 bin azalışla Ankara, 34 bin azalışla İzmir, 25 bin azalışla Bursa ve 18 bin azalışla Konya izledi.

ESNAF VE ÇİFTÇİ OLUYORLAR

Haziran 2019'da, son bir yıldaki değişimlere bakıldığında yüzde 6.4 ile en fazla artış esnaf ve çiftçi sayısında görüldü. Bu dönemde kamu çalışanı sayısında yüzde 1.3 artış, sigortalı ücretli çalışan sayısında ise yüzde 1.9 azalış yaşandı.

Bu dönemde sigortalı ücretli çalışan sayısı yüzde 1.9´luk azalışla 14 milyon 288 bine geriledi. Mevsimsellikten arındırılmış değerlere bakıldığında Mayıs 2019´a göre sigortalı ücretli sayısında 11 binlik artış gerçekleşti.

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM ARTTI

Sektörel bazlı değişimlere bakıldığında yıllık en çok artış, 164 bin ile insan sağlığı hizmetleri sektöründe oldu. Bu sektörü, 68 bin artışla eğitim ve 48 bin artışla konaklama sektörü izledi.

Çalışan sayısı en hızlı artan sektör ise yüzde 46.5 ile insan sağlığı hizmetleri sektörü oldu. Bu sektörü yüzde 20.4 artışla diğer ulaşım araçları imalatı, yüzde 15.8 artışla iyileştirme ve diğer atık yönetimi hizmetleri ve yüzde 15.1 artışla sinema filmi ve ses kaydı yayımcılığı sektörleri izledi.

İŞ YERİ SAYISI YÜZDE 1.8 AZALDI

Bu dönemde, Türkiye genelinde bir yılda işyeri sayısı, yüzde 1.8’e karşılık gelen 34 bin azaldı. Son bir yılda işyeri sayısı en çok azalan il 2 bin ile Kocaeli oldu ve bu ili Bursa, Konya, Manisa ve Tekirdağ izledi. Oransal değişime bakıldığında işyeri sayısı en hızlı azalan il yüzde 9.5 azalışla Ardahan oldu ve Ardahan'ı; Erzincan, Gümüşhane, Hakkari ve Bitlis izledi.

Haziran 2019 verilerine göre, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme (KOBİ) sayısı bir yılda 34 bin azalarak 1 milyon 839 bine düştü.

Haziran ayında geçen yıla göre KOBİ işyeri sayısı en fazla azalan il 2 bin ile Kocaeli oldu ve bu ili Bursa, Konya, Manisa, Tekirdağ ve Mersin izledi. KOBİ işyeri sayılarının sektörel dağılımlarına bakıldığında bir yılda en hızlı azalan sektör yüzde 29.5 ile bina inşaatı sektörü oldu. Bu sektörü, bina dışı yapıların inşaatı ve ev içi çalışanların faaliyetleri sektörleri izledi. (DHA)

BAĞLANTILI HABERLER