Soylu, HDP'nin deprem yardımlarının geri çevrilme gerekçesini açıkladı

28.01.2020 00:46    Güncelleme: 28.01.2020 00:49

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP'li Ergani Belediyesi'nin deprem yardımlarının kabul edilmeme gerekçesini açıkladı.

Elazığ'da 6.8 şiddetindeki depremin ardından Türkiye'nin dört bir yanından yardımlar gelirken, HDP'li belediyelerin yardımlarının geri çevrilmesi tepkilere neden olmuştu.

Elazığ Valiliği, HDP'li Diyarbakır Ergani Belediyesi'nin depremzedelere gönderdiği iki kamyon yardım malzemesinin kente girişine izin vermeyerek geri göndermişti.

Ergani Belediyesi Eş Başkanı Meryem Yıldız,“Yardımlarımızı gerekirse AFAD ve Kızılay’a vereceğimizi söyledik. Gıdaların son kullanma tarihlerine bakalım, kontrollerini yapalım dedik, kabul etmediler. Gıdayı bir yere kadar kabul etmemiz mümkün ancak battaniye kadın ve çocuklar için gereken şeyler, ısıtıcılar ve battaniyeler vardı. Bunları almamaları mümkün değil. Bu karar tamamen siyasidir" açıklaması yapmıştı.

HDP: Deprem yardımlarını Bakan Soylu engelliyor

Ergani Belediyesi'nin Elazığ'a gönderdiği yardımın geri çevrilmesi üzerine HDP'den yapılan açıklamada, engellemenin İçişleri Bakanı'nın talimatıyla yapıldığı belirtildi.

'KARS BELEDİYESİNİN YARDIMLARINI KABUL ETTİK'

Tepkilerin ve tartışmaların artmasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ergani Belediyesi'nden gelen yardımın geri çevrilmesinin gerekçesizi açıkladı.

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, HDP'li Ergani Belediyesi'nin AFAD ile bir koordinasyon kurmadan yardım toplayıp getirdiğini vurgulayan Soylu, Kars Belediyesi'nden gelen yardımın kabul edildiğini söyledi:

"Kriz anında sağlık ve güvenlik açısından geri çevirdik. Buna karşın HDP'li Kars Belediyesi AFAD ile işbirliği yaptığı için yardımları kabul ettik."

HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de yardımları AFAD İl Müdürlüğü ile birlikte topladıklarını ve Elazığ'a teslim ettiklerini açıkladı.

Süleyman Soylu: İhtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz

Soylu, Koca ve Kurum'dan ortak Elazığ depremi açıklaması.

(HABER MERKEZİ)