ARTI GERÇEK- Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Avrupa Parlamentosu Milletvekili İsmail Ertuğ, aşı olan veya enfeksiyonu aldıktan sonra iyileşenlere yönelik sehayat kısıtlamalarının kaldırılması gerektiğini savundu. 

Ertuğ, Artı Gerçek'e yaptığı açıklamada, serbest dolaşım hakkının anayasal ve temel bir hak olduğunu ifade ederek "AB Komisyonu aşı olanlar ya da iyileşenlere yönelik seyahat kısıtlamalarını kaldırmaya ve diğer taraftan da aşı olmayanlara PCR ve antikor testleri uygulayarak seyahat kısıtlamaları yönündeki uygulamaları bir an önce hayata geçirmelidir. AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının da AB'ye seyahati yeniden kolaylaştırılmalıdır" dedi. 

'YAPTIRDIKLARI AŞI FARK ETMEMELİ'

AB içinde henüz onaylanmamış aşılar bulunduğuna da dikkat çeken Ertuğ "AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının yaptırdıkları aşılar fark etmeksizin (Sinovac, Sputnik V gibi) ve PCR testi ibraz etmesi halinde, geldikleri ülkelerde salgın açısından durumun iyi olması şartıyla sehayatlerine izin verilmelidir' dedi.

Ertuğ aynı zamanda AB Komisyonu'nun koranavirüsün mutasyona uğraması nedeniyle dikkatli olunması gerektiğine de belirterek, varyantların görüldüğü bölgelere yeniden sehayat yasağı konmasını sağlayacak sisteme de ihtiyaç bulunduğunu vurguladı. 

'DİJİTAL AŞI KARTI HAZİRAN AYI SONUNDA TAMAMLANACAK'

Haziran ayı sonuna kadar AB çapında geçerli bir dijital aşı kartı uygulamasının da hayata geçirilebileceğine dikkat çeken Ertuğ, gelecek aylarda aşı kampanyasının hız kazanmasıyla turizmin canlanacağına inandığını söyledi. 

Almanya'da yılın ikinci çeyreğinde daha fazla kişinin aşılanacağını sözlerine ekleyen Ertuğ "Aşı üretiminin artmasıyla Almanya'da önümüzdeki aylarda aşı kampanyasında atağa geçileceğine inanıyorum. Ekonominin ve turizmin artık canlanması gerekir. Bir an önce hayatın normelleşmeye dönmesi için birtakım kısıtlamaların kaldırılması gerekiyor" dedi.