SPD tarafından yeniden aday gösterilen Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’i koalisyon ortağı FDP ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) da destekleyeceğini açıkladı.

Evrensel'de yer alan habere göre, koalisyonun diğer ortağı Yeşiller ise henüz net bir tavır belirlemiş durumda değil ancak ilerleyen haftalarda destek vermesi bekleniyor. Steinmeier’in hükümet partilerinin oylarıyla ikinci kez Cumhurbaşkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. 65 yaşındaki Steinmeier, daha önce Dışişleri Bakanlığı görevinde de bulunmuştu.

Almanya’da cumhurbaşkanını seçen Federal Temsilciler Meclisi (Bundesversammlung) toplam 1472 üyeden oluşuyor.

Temcilciler Meclisinin yarısını federal parlamento milletvekilleri, yarısını da eyaletlerden gelecek temsilciler oluşturuyor.

1472 üyenin 446'sı CDU ve CSU, 389'u SPD, 234'ü Yeşiller, 154'ü AfD, 153'ü FDP, 71'i Sol Parti, 18'i Hür Seçmen ve 2'si Südschleswigsche Seçmenler Birliği (SSW) temsilcilerinden olacak. Ayrıca Federal Meclis ve eyalet parlamentolarından 5 bağımsız üye var.

İLK OYLAMADA SALT ÇOĞUNLUK GEREKİYOR

Alman Anayasa'nın 54. maddesine göre cumhurbaşkanlığı için ilk iki oylamada salt çoğunluk gerekiyor. Bu ise 737 oy demek. SPD, Yeşiller ve FDP'nin toplam oy sayısı bundan 39 fazla.

Koalisyon ortaklarının ilk turda hep birlikte Steinmeier’e oy vermemesi durumunda, ikinci turda en fazla oy alan iki aday yarışacak. İkinci oylamada da adaylardan birisi salt çoğunluğu gerektiren oyu alamadığı takdirde üçüncü oylamada basit çoğunlukla Steinmeier’in yeniden seçilmesine kesin gözüyle baklılıyor.

Yeşiller, Steinmeier'in ikinci görev dönemi için henüz bir tavsiyede bulunmadı. Ancak ilk kez bir kadının devlet başkanlığına seçilmesine sıcak bakıyor ve bu nedenle Yeşiller’in, Steinmeier’in dışında geniş kesimlerden destek alabilecek bir kadın aday önerme ihtimali bulunuyor.

Yine mecliste gurubu bulunan Sol Parti ve aşırı sağcı AfD'nin de ilk turda kendi adaylarını göstermesi bekleniyor.