Meclis'teki bütçe görüşmeleri sırasında HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı olduğu dönemde söylediği “Kürt sorunu çözülmeden yeni bir anayasa yapmak mümkün değildir” sözlerini hatırlattı.

Işık'a cevap veren Soylu sözlerinin arkasında olduğunu belirterek, “Eğer biz bu süreci iyi anlayamazsak gelecek nesillerimize iyi anlatamazsak bundan sonra da aynı işlerle karşılaşabiliriz diye bunu defalarca ifade ettim, anlattım ve o sözlerimin arkasındayım” doye konuştu.

Süleyman Soylu, şöyle devam etti: 

“Ben 10,5 yıl önce Demokrat Partiliydim. Ben o sözleri söyledim ama onların öncesi var. Ben o sözleri bugün de söylüyorum. Neden söylüyorum? Çukur barikat olaylarıyla, 15 Temmuz’la niçin karşılaşmışsak o gün de biz güzel cumhuriyetimizi kurup, birlik ve beraberlik içinde olduktan sonra bu sürecin tamamıyla karşılaştık. Eğer biz bu süreci iyi anlayamazsak gelecek nesillerimize iyi anlatamazsak bundan sonra da aynı işlerle karşılaşabiliriz diye bunu defalarca ifade ettim, anlattım ve o sözlerimin arkasındayım.”

HDP’li vekillerin “Bu devlet katliam yaptı” sözlerine tepki gösteren Soylu, “Çukur ve barikat olayları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayan vatandaşlarımızın da nefretini kazanan olaylardır. Biliyoruz ki orada yaşayan insanlar, çukur barikat olaylarından dolayı, PKK’ya çok büyük ceza kesmişlerdir. İster kızın ister kızmayın, bu performansınız PKK tarafından kabul görmez. Biraz daha artırın performansınızı” görüşünü savundu.

‘RAKI FESTİVALİ YASAKLANDI’

Süleyman Soylu, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, Adana Valiliği tarafından, hafta sonu düzenlenmesi planlanan “Kebap ve Şalgam Festivali”nin neden iptal edildiğine ilişkin sorusu üzerine de söz aldı.

Adana’da şu anda “Kebap ve Şalgam Festivali” diye bir festivalin olmadığına söyleyen Soylu, 2015 ve 2019 yıllarına ait gazete kupürlerini gösterdi. Rakı festivalinin yasaklandığını ifade eden Soylu, şöyle devam etti:

“Bahsettiğiniz festival bu olsa gerek: Adana Dünya Rakı Festivali. Bu konuda Valiliğin bu festivale yönelik bir yasağı söz konusu. Zannediyorum rakı festivaline yasağı koyduktan sonra meseleyi, kebap ve şalgam festivaline döndürmüş olabilirler. Kısa bir süre önce Adana’da, Türkiye’den herkesin katıldığı, bir kültür durağı olan, ‘Adana Lezzet Festivali’ düzenlendi. Zannediyorum bilgide eksiklik söz konusu. Eğer bahsedilen rakı festivali ise bu rakı festivaline Adana Valiliği geçen yıl da bu yıl da yasak koydu. Ne geleneklerimizde ne de herhangi bir durumla bu, örtüşebilir değildir.”

FESTİVALİN ADI DEĞİŞTİRİLDİ

CHP Grup Başkanvekili Özel, bu festivalde bugüne kadar hiçbir olumsuz mesele yaşanmadığını söyledi ve “Adı 2015’ten beri Şalgam ve Kebap Festivali olarak anılıyorken siz bunu rakı festivali olarak nitelendirerek ne yapmaya çalışıyorsunuz bilmiyorum” diye konuştu.

Özel, söz konusu uygulamanın, insanların yaşam biçimine müdahale olduğunu belirterek bunu sonuna kadar reddettiklerini dile getirdi. (Kaynak: AA)