Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç Katliamı’nın 76’ncı ayında Kadıköy’de bulunan Halitağa Caddesi’nde açıklama yaptı. “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankartın yere serildiği eylemde, sık sık “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganı atıldı. Açıklamaya, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü'nün yanı sıra, birçok gençlik örgütü üyesi ve yurttaş da destek verdi.
 
Suruç’ta hayatını kaybeden Çağdaş Aydın basası Feti Aydın, 76 ay önce Suruç’ta canlı bomba saldırısında “33 düş yolcusu”nun hayatını kaybettiğini anımsatarak, “Katliamın olduğu günden bu yana katliamın aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması için adalet mücadelesi yürütüyoruz” dedi.
 
OLAY YERİ GÖRÜNTÜLERİ KONULMADI
 

Mahkeme heyetinin adaleti sağlamaktan uzak olduğunu belirten Aydın, tek tutuklu sanık Yakup Şahin’e ceza vererek haklarında onlarca kez suç duyurusunda bulunulan diğer faillerin hakkında hiçbir işlem yapılmadığına dikkat çekti. Aydın, “Patlamanın hemen ardından dosyaya konulması gereken olay yeri görüntüleri 6 yıldır dosyaya konulmadı. İçişleri Bakanlığı tarafından Suruç katliamında kullanılan bombaları temin ettiği gerekçesi ile tutuklandığı söylenen Süleyman Aggal Suruç katliamı davasından ayrı olarak yargılanıyor” diye belirtti.
 
ADALET ÇIĞLIĞINI DUYMADILAR
 
“Biz bu katliam davasındaki eksikleri 6 yıldır anlatmakla bitiremedik” diyen Aydın, “Ancak bu katliamın siyasi sorumluları bize kulaklarını tıkadı adalet çığlığımızı duymazdan geldi. Daha önce katliamda ihmali olduğu gerekçesi ile bir polis 7 beş yüz TL para cezası almıştı. Yargılamaları süren 2 polis memuruna da aynı cezayı vererek adeta ödüllendirdiler. O gün katliamın hemen ardından yaralıların üzerine atılan gaz bombalarının üstü de böylece kapatılmış oldu” diye aktardı.
 
VAZGEÇMEDİK’
 
Adalet mücadelesinde engellemelerle karşılaştıklarını dile getiren Aydın, “Bugüne kadar birçok etkinliğimiz yasaklandı, 33 düş yolcumuzu anmak isteyenler gözaltına alındı ve haklarında davalar açıldı, tutuklandı. Her engellemede adalet talebimizden vazgeçmedik. 33 düş yolcumuzun yoldaşları da bu gözaltı ve tutuklama saldırısına maruz kalmaya devam ediyor. Suruç katliamının 6'ıncı yılında yapılan anmada polis işkencesi ile kolu kırılan 17 yaşındaki lise öğrencisi Berfin Polat tutuklanarak hapishaneye konuldu" diye konuştu.
 
Açıklamanın ardından Suruç’ta hayatını kaybedenler için 3 dakikalık sessiz oturma eylemi yapıldı. (MA)