Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el Suud'un kadınların araba kullanmasına izin verilmesine yönelik bir kararname yayınlamasının ardından Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman reformlara hız vermişti. CNN International'ın haberine göre, Suudi Arabistan'da kadınlar ehliyetlerini almaya başladı. Trafik Genel Müdürlüğü daha önce yabancı ülkelerden ehliyet alan kadınların, sürücü belgelerini Suudi Arabistan ehliyeti ile değiştirmeye başladı.

İLK 10 KADIN EHLİYETİNİ ALDI

Kadınlar ehliyetlerini değiştirmek için direksiyon sınavına tabi tutuldu. Sınavı geçen kadınlardan ilk gruba ehliyetleri teslim edildi. Böylece Suudi Arabistan'da ilk 10 kadın sürücü ehliyetini almış oldu. 

Suudi Arabistan kadınların araba kullanmasının yasak olduğu tek ülke. Kral Selman, geçen yıl eylül ayında Suudi kadınların araç kullanmasına izin veren bir karar imzaladı. Suudi Arabistan'daki kadınlar 24 Haziran tarihinden itibaren araba kullanmaya başlayacak. Suudi Arabistan'da çok sayıda kadın uzun yıllardır araba kullanma hakkı için mücadele ediyordu. 

'YASAĞA RAĞMEN KULLANMIŞLARDIR'

Birçok kadın hakları aktivisti yasağı protesto ederek araba kullanmış ve bu sebeple hapis yatmıştı. Kadınlara araba kullanma hakkı tanınması için verilen mücadele sosyal medyada "WomanToDrive" etiyle geniş yankı bulmuştu. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)