Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yarın öğleden sonra banka genel müdürleri ile tekrar bir toplantı yapacak. Kavcıoğlu, göreve gelmesinin hemen ardından bankacılarla durum değerlendirmesi yapmak üzere geçen pazar günü Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetim kurulu ile bir araya gelmişti.

TCMB, Reuters'ın sorusu üzerine ilgili toplantıyı doğruladı. Böylece yarınki toplantı ile birlikte pazar günü görüşülmeyen banka genel müdürleri ile de toplantı yapılmış olacak.

Göreve geldiğinin ertesi günü Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimindeki bankaların genel müdürleriyle bir toplantı gerçekleştiren Kavcıoğlu, çarşamba günü de TBB yönetimi dışındaki bankalarla görüşecek.

Reuters'ın konuya yakın iki bankacılık kaynağından aldığı bilgiye göre banka genel müdürleri ile toplantı yarın öğleden sonra geç saatlerde gerçekleşecek.

Reuters'ın pazar günkü toplantı sonrası bankacılardan edindiği bilgiye göre Kavcıoğlu'nun toplantıda verdiği ana mesaj, birincil önceliğin enflasyonla mücadele olduğu ve ani bir para politikası değişikliğine gidilmeyeceği yönünde olmuştu.

Merkez Bankası'nda yaşanan başkan değişiminin zor ve yeni kazanılmaya başlanan kredibilite yerine soru işaretleri ve güven endişelerini getirirken yatırımcılar artan risklere dikkat çekerek TL varlıkları yeniden fiyatlıyorlar. TL dün dolar karşısında yüzde 10'a yakın değer kaybederken borsa ve bankacılık endeksi de benzer şekilde yüzde 10 değer kaybı yaşadı. Bu TL için son 20 yılda görülen en büyük ikinci piyasa hareketi.