HABER MERKEZİ- Bilim dünyasının önemli isimlerinden fizikçi ve evren bilimci Stephen Hawking, 1966 yılında "Genişleyen Evrenlerin Özellikleri", adlı doktora tezi Cambridge Üniversitesi Açık Erişim deposu Apollo'da dünyanın herhangi bir yerindeki herkes tarafından serbestçe kullanılabilir hale getirildi.

Hawking'in araştırması, üniversite arşivinde en çok talep edilenler listesinin zirvesinde yer aldı. 75 yaşındaki İngiliz bilim insanı, gelen talepler üzerine doktora tezinin tamamının erişime açılması için izin verdi. Ünlü fiizkçinin tezi uzay ve kara deliklerin fiziği hakkında en kapsamlı içeriklerden birini sunuyor. Hawking, "Umarım bu insanlara yere değil, yıldızlara bakmak konusunda ilham verir" ifadelerini kullandı.

Üniversite yönetimi, Hawking'ın kararının, insanlığın gelişimi için çalışmalarını paylaşmak konusunda bilim insanlarına örnek olması gerektiği açıklamasını yaptı.

Hawking, mevcut yer çekimi teorisine meydan okumak için evrenin sürekli genişlediği tezini ileri sürüyor. Hawking'in evren modelinde karadeliklerin varlığının kaçınılmaz olduğu ifadeleri de yer alıyor.

Hawking’in İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi'nde saklanan doktora tezinin üniversitenin internet sitesine konulması üzerine Cambridge Üniversitesi'nin sitesi yoğunluğu kaldıramayınca çöktü.

Elbette Hawking'in  tezini anlayabilmek için yüksek düzeyde fizik ve matematik bilgisi gerekiyor.