İki yılı aşkın bir süredir beklenen The Matrix serisinin 4. filmi The Matrix Resurrections, çok yakın bir zamanda hayranlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Pandemi sebebiyle önce çekimlerinin, sonra da vizyon tarihinin üst üste ertelendiği filmin vizyon tarihi, bugün açıklandı.

1999 yılında beyaz perdeyle buluşan ve gerek konusu, gerekse zamanının çok ilerisindeki görüntüleriyle kısa sürede kült filmler arasına adını altın harflerle kazıyan bilimkurgu serisi The Matrix, serinin 3. filminin üzerinden 18 yıl geçmesinin ardından yeni filmi “The Matrix Resurrections” ile dönüş yapıyor.

Bir dönemin insanlarının gerçekliği sorgulamasına yol açmış olan The Matrix serisinin 4. filmi, ilk olarak 2019 yılının Ağustos ayında duyurulmuş; çekimler ise 2020 yılının başlarında başlamıştı. Ancak ortaya çıkan Covid-19 pandemisi sebebiyle çekimler ertelendikçe ertelenmişti. Hal böyle olunca da, filmin ilk olarak Mayıs 2021 olarak belirlenen vizyon tarihi de belirsiz olmak üzere ileriye çekilmişti. Matrix Resurrections’ın ülkemizdeki vizyon tarihi belli oldu. Aynı zamanda afiş ve bir de video yayınlandı.

Box Office Türkiye’de bulunan resmi The Matrix Resurrections sayfasına bugün eklenen bilgilere göre,merakla beklenen film, ABD'de 22 Aralık'ta, ülkemizde ise 24 Aralık 2021’de sinemalara geliyor. Filmi, aynı tarihte HBO Max dijital yayın platformu üzerinden de izlenebilecek.

Hollywood’un en sevilen oyuncularından Keanu Reeves’in Thomas ‘Neo’ Anderson olarak geri döndüğü Matrix Resurrections’ın kadrosunda yer alan diğer oyuncular ise, daha önceki filmlerde Trinity karakterine hayat veren Carrie-Anne Moss, How I Met Your Mother dizisinin Barney Stinson’ı olarak tanınan Neil Patrick Harris, Jada Pinkett Smith, Lambert Wilson, Daniel Bernhardt, Jessica Henwick, Toby Onwumere, Jonathan Groff, Priyanka Chopra ve Christina Ricci.

Serinin en ikonik karakterlerinden Morpheus’ı canlandıran Laurence Fishburne yeni filmde yer almayacak. Fishburne yerineyse, genç Morpheus olarak Yahya Abdul-Mateen II izleyici karşısına çıkacak.

İlk üç filmin yönetmenleri Wachowski kardeşlerden Lana Wachowski’nin bir kez daha yönetmen koltuğuna oturacağı ve senaryosunu Wachowski ile birlikte David Mitchell ve Aleksandar Hemon'ın kaleme aldığı The Matrix Resurrections’dan bir de video geldi. İşte o video: