TRT yaptığı harcamaları açıklamıyor: 'Ticari sır'Artı Gerçek

TRT’nin yüksek harcama yaptığını belirten Sertel, 'Program başı 1 milyon TL’yi aşıyor' dedi. CHP'li Sertel, TRT yönetimini de 'Bizi değil Osman Öcalan’ı ekranlarına taşıyor' diye eleştirdi.


TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu toplantısında, CHP’nin TRT, PTT ve TCDD’nin onaylanan Sayıştay raporlarına yönelik itirazları görüşüldü. Toplantıya komisyon üyesi milletvekillerinin yanı sıra kurum temsilcileri de katıldı.

2011-2016 yılları arasındaki raporlara yönelik itirazların görüşülmesi sırasında CHP adına söz alan İzmir Milletvekili Atilla Sertel, kamu kurumlarının işleyişinde aksaklıklar yaşandığını söyledi. TRT’nin dış yapım programları için yüksek miktarda harcamalar yaptığına dikkati çeken Sertel, “Geçmiş dönemlerden yapılan açıklamalardan biliyoruz ki program başı 1 milyon TL’yi aşkın harcamalar yapılıyor. Bunları eleştirdikten sonra adeta bir banka gibi ‘ticari sır’ kılıfını buldular. TRT, programlara yaptığı harcamaları bu gerekçelerle açıklamıyor” dedi.

‘TRT BİZİ DEĞİL ÖCALAN’I EKRANA TAŞIYOR’

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı yerel seçimler öncesinde TRT ekranlarına çıkartan Genel Müdür İbrahim Eren’i de eleştiren Sertel, “TRT yönetimi, bizi değil Osman Öcalan’ı ekranlarına taşıyor” şeklinde konuştu.

 ‘AĞIRLAMAADI ALTINDA SINIRSIZ HARCAMA

PTT Genel Müdürlüğünün “temsil ve ağırlama gideri” adı altındaki sınırsız harcamalarını da eleştiren Milletvekili Sertel, “PTT Genel Müdürü, bu yetkisini kullanarak sekiz ayda 478 bin lira harcarken önceki Genel Müdür de 2016 yılının ilk üç ayında 273 bin lira harcama yaptı. Sayıştay bu harcamaların özel harcamalar olduğunu tek tek raporlarına yansıttı. Uludağ’da eş-dost-akraba 41 kişiyle kış tatili yaptıkları ortaya çıktı. Bizler de bu bilgileri kamuoyuyla paylaştık. Peki ne oldu? PTT Genel Müdürüne de hiçbir şey yapılmadı” dedi.

CHP’li Sertel’in yaptığı konuşmanın ardından AKP sıralarından Sertel’e, “Söyleyecek bir şey bulamayınca aynı şeyleri eleştirip duruyorsunuz” dedi.

Bu sözlerin ardından CHP’li Sertel’in ‘sataşma var’ sözlerine ise Komisyon Başkanı AKP’li Mustafa Savaş “Bu sözlerde bir sataşma yok. Görüşmeler sürecek” yanıtını verdi.

BAĞLANTILI HABERLER