Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimlerine 3.5 ay kala, mültecilerle ilgili yeni bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını açıklayan Başkan Donald Trump, vasıflı mültecilere yurttaşlık, diğerlerine sınırdışı yolunun açılacağı işaretini verdi.

ABD'de mültecilerin çocuklarına sınırdışı muafiyeti ve çalışma izni sağlayan 'Çocukluk Çağında Gelenler İçin Ertelenmiş Eylem' (DACA) programını feshetmek için 3.5 yıldır uğraşan Başkan Donald Trump, Beyaz Saray'da gazetelere yaptığı açıklamada, "DACA'nın icabına bakacağız. Bir göç kararnamesi imzalayacağım" dedi.

Özelliğini "Çok büyük liyakat temelli göç kararnamesi" diye açıklayan Trump, kasımdaki seçimin Demokrat Partili adayı Joe Biden'ın düşük vasıflı işgücü göçünü 'büyük ölçüde genişleteceğini' iddia ederek ekledi:

"Ben vasıflılığı seviyorum, liyakati seviyorum."

Cumhuriyetçi Partililerin istemediği DACA ile ilgili kendisine muhalif Demokrat Partililerin hiçbir şey yapmayıp mülteci çocukların ülkeye girişini siyasi malzeme olarak kullandığını söyleyen Trump, cum günü Telemundo'ya verdiği mülakatta, imzalayacağı başkanlık kararnamesinin DACA kapsamındakiler için 'vatandaşlık kazanma yolu' da içereceğini dile getirmişti.

Trump, "Büyük bir başkanlık kararnamesi yapacağım. Başkan olarak bunu yapma gücüm var ve DACA'yı da bunun bir parçası haline getireceğim... Veçhelerinden biri DACA olacak. Vatandaşlık yolu olacak" demiş, ancak bununla ilgili yasal karışıklıklarla uğraştıklarını belirtmişti.

Bu açıklamalar, Trump'ın ABD'ye aileleriyle birlikte çocuk yaşta yasadışı girmiş yüz binlerce gencin sınırdışı edilmesinin önünü açacak 'DACA'yı feshetme' kararının haziranda Federal Yüksek Mahkeme tarafından reddedilmesi sonrası geldi. (HABER MERKEZİ)