HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmesinde Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın mikrofonun açık olduğunu fark etmeyerek “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” demesiyle ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soru önergesi verdi.

Hatimoğulları, Bakan Selçuk ile Türk-İş’in kapalı kapılar ardında görüşme yapılıp yapılmadığını sordu. Hatimoğulları, Selçuk’a şu soruları yöneltti:

“Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın, Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a söylediği “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” cümleleri kapalı kapılar ardından işçiler adına, işçilerin aleyhine görüşmeler yapıldığı izlenimi oluşturuyor. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Bakanlığınız arasında böyle görüşmeler gerçekleşmiş midir?

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın “uzadığında karışacağını, en azından kapattığını” dile getirdiği TİS anlaşmasına daha önce varılmış ise bu hukuka aykırı değil midir?

Aynı zamanda bu, işçilerin hak taleplerinin, kendi mücadeleleri ile somut olarak ortaya koydukları taleplerin görmezden gelinmesi anlamına gelmez mi?

Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” ifadesi ile yaklaşık 500 bin işçinin haklarını, taleplerini belirleme sürecinin nasıl ilerleyip geliştiğinin mi ifadesidir?

Tarafların nasıl anlaşmaya vardığını mı özetlemektedir?

İşçilere rağmen Türk-İş Başkanı ile yapılmış görüşmeler var ise, ki basına yansıyan ve açık unutulan mikrofondan olduğu sonucu çıkıyor, bu görüşmenin sorumlu taraflarından biri olarak istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” (HABER MERKEZİ)