Ankara’ya gelen İzlanda eski İçişleri ve Adalet Bakanı Ögmundur Jónasson'ın da aralarında bulunduğu Uluslararası Barış Heyeti, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Heyet, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Dış ilişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy görüşme gerçekleştirdi. Görüşme ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile Uluslararası Barış Heyeti, parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

'ABDULLAH ÖCALAN ÜZERİNDE MUTLAK TECRİT SÜRÜYOR'

Toplantıda ilk olarak söz alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, önemli bir heyeti ağırladıklarını söyledi. Avrupa’dan gelen barış heyeti ile yaptıkları görüşmenin özellikle PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dair bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Buldan, tecrit meselesinin gündemleştirmesi ve tecridin sonlandırılması için yapacakları çalışmaların önemli olduğunu söyledi:

"Hassas bir konu üzerine Türkiye de bir kaç gün kalmak üzere özellikle tecrit konusunu gündemleştirmek ve bilgi alışverişinde bulunmak için buradalar bununla ilgili bizimle görüşme gerçekleştirdiler. İmralı da Sayın Öcalan üzerinde mutlak tecridin devam ettiği bir dönemde böyle bir heyeti ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Kıymetli bir görüşme oldu. Bu tür süreçlerde AB heyetlerinin bizlerle dayanışma içinde olacak heyetlerin ve aynı zamanda bu heyetlerin kendi ülkelerinde, kendi bulundukları ortamlarda tecrit meselesini gündemleştirmesi ve tecridin sonlandırılması için yapacakları çalışmaların önemli olduğunu düşünüyoruz."

'7 AYDIR HiİÇ BİR GÖRÜŞME YAPILAMADI'

Açlık grevlerinden sonra Abdullah Öcalan ile bir kaç görüşme gerçekleştiğini belirten Buldan, 7 aydır herhangi bir görüşmenin gerçekleştirilemediğme dikkat çekti:

"Bugün Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecritten bahsederken en son yapılan görüşmelerden son dönemdeler deki bilgilerden bahsetmek isterim kendilerine de bu bilgileri verdim. Açlık grevlerinden sonra Sayın Öcalan ile bir kaç görüşme gerçekleşti. En son yapılan görüşme 7 Ağustos 2019'da avukatlarıyla yapıldı. Bu görüşme ile açlık grevleri de sonlanmıştı. En son kardeşi Mehmet Öcalan'ın da 2019 Ağustosu’nda görüştüğünü de biliyoruz.  Bu tarihlerden sonra Sayın Öcalan ile herhangi bir görüşme gerçekleşmedi ve 6 ay bitti 7’inci ayına girecek. 7 aydır Sayın Öcalan ile herhangi bir görüşmenin yapılmadığı herhangi bir açıklamanın alınmadığını belirtmek isterim."

'TECRİT BİRAN ÖNCE SONLANDIRILMALIDIR'

Abdullah Öcalan'ın sıradan bir tutuklu olmadığına dikkati çeken Buldan, "Şunun altını önemle çiziyorum. Sayın Öcalan sıradan bir hükümlü değil, sıradan bir tutuklu değil. Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecridin bir an önce kaldırılması konusunda hem parti olarak hem Kürt halkı olarak dile getiriyoruz. Bunun altını önemli çizmek istiyorum şu an Türkiye cezaevlerinde bulunan bütün tutuklu ve hükümlüler aile ve avukat görüşmelerini nasıl gerçekleştiriyorsa Sayın Öcalan da aynı hukuki çerçevede hem ailesi ve avukatları ile görüşme yapma hakkına sahiptir. Bu mesele hükümetin keyfine bağlı olarak hükümetin istediği zaman bu görüşmelerin yapılıp yapılmaması anlayışından vazgeçilmesi gerekiyor. Bu anlamda Sayın Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış mutlak tecrit bir an önce sonlanmalıdır" diye konuştu.

‘SÜRECİ UZUN SÜREDİR TAKİP EDİYORUZ'

"Biz Birleşik Krallıktan İngiltere'den ve İzlanda'dan gelen yüksek seviyeli bir heyetiz. Aramızda siyasetçiler, akademisyenler, gazeteciler, aktivistler var' diyerek sözlerine başlayan İngiltere İşçi Partisi milletvekili üyesi Julie Ward, İmralı konusunda derinliğine bilgi sahibi olduklarını vurguladı:

"Uzun süredir bu süreci takip ediyoruz. Biz küresel çapta örgütlenmiş bir dayanışma ağının parçasıyız. Bu dayanışma ağı geçen sene açlık grevinde daha görünür hale geldi. Buradaki arkadaşlarımızdan bazıları daha önce İmralı Delegasyonu üyeleriydi. Daha önce buraya gelmişlerdi Sayın Öcalan üzerinde tecrit devam ederken biz de hem Türkiye'de hem de hem uluslararası alanda bu etkinlikleri devam ettirme, durumu takip etme ve bu konuda söz söylemeyi devam ettirmemiz gerekiyor. Açlık grevleri bitti ama sıkıntı devam ediyor. Sabah eş başkanla Pervin Hanım bizi güncel durum hakkında bilgilendirdi açlık grevinden sonra ne olduğu konusunda bilgi edindik. Daha önce açlık grevleri vardı, grevler bitti ama sıkıntı devam ediyor. İmralı üzerinde bu tecrit devam etmekte. Dolayısıyla biz de bu konuyu önce anlayıp sonra da uluslararası alanda, kendi ülkelerimizde bu mesele hakkında farkındalık yaratma bilinç yükseltme çabalarımıza devam etmek istiyoruz.

Tabii bu açlık grevlerinin akabinde küçük bir dönem sayın Öcalan ailesi ve avukatları ile görüşebilmişti. Daha sonra bu görüşmeler tekrar kesildi bu bizim açımızdan kaygı verici bir durum. Biz de hükümet üzerinde uluslararası kamuoyundaki baskılarımızı devam ettireceğiz. Burada olmak, HDP ile görüşmek bizim için önemli çünkü detaylara hakim oluyoruz. Bu yaptığımız görüşmelerden görebildiğimiz durum Türkiye’nin güvenlik hassasiyetleri, Suriye’ye yönelik değerlendirmeleri olmuştu. Sayın Öcalan için açlık grevindeki insanların nasıl kaygılı olduklarını gördük.  Bizim bütün bu görüşmelerden görebildiğimiz Sayın Öcalan'ın Kürtler üzerinde çok büyük bir etkisi olduğudur.

'MÜCADELE DEVAM EDİYOR, DAYANIŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ'

İmralı'daki tecridin yanı sıra HDP üzerindeki baskılar konusunda da kaygıları olduğunu belirten İngiltere İşçi Partisi milletvekili üyesi Julie Ward, dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini belirtti:

"HDP'nin tutuklu siyasetçileri Sayın Demirtaş ki yakın zamanda hakkında AİHM Büyük Dairesi’nde bir karar çıkması bekleniyor. Onun dışında belediye başkanları arkadaşlarımız, yoldaşlarımız cezaevinde. Aralarında seçilmişler de var. Seçilmişlerin özgürlüklerinden nasıl mahkum edildiklerini gördükçe kaygılarımız artıyor. Biz önümüzdeki 3-4 içerisinde Ankara'da, Diyarbakır'da, İstanbul'da yoğun görüşmeler yapacağız, bu görüşmeleri STK'lar çeşitli çevrelerle yapacağız. Kürtlerin büyük bir baskı politikasına maruz kaldığını biliyoruz. Bütün bu temaslarımız tabi ki hem bizi bilgilendirecek hem de gelecekteki çalışmalarımızı şekillendirecek. Son olarak şunu söylemek istiyorum. Mücadele devam ediyor, biz de sizinle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz."

ADALET BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞME

Adalet Bakanlığı ile ilgili görüşme yapılıp, yapılmayacağı sorusuna da yanıt veren Ward, "Bu defa da yazdık Adalet Bakanlığı’na ancak şu ana kadar herhangi bir cevap alamadık. Daha önce de geldiğimizde benzer bir durumla karşılaşmıştık" dedi Gazetecilerin eylem planına dair sorularını yanıtlayan Ward,  “Delegasyon her zaman aynı kişilerden oluşmuyor. Kürdistan'da Barış İnisiyatifi Londra'da kurulmuş. Kendi ülkeleri ve kurumlarına aktaracağız, çalışmalarımızı tamamladıktan sonra biraraya gelip, ne yapacağımıza karar vereceğiz" dedi. (MEZOPOTAMYA AJANSI)