Ahmet NESİN


ARTI GERÇEK- Uzun zamandır beklenen Yüksek Askeri Şura Toplantısı sona erdi ve yeni kara kuvvetleri komutanı açıklandı. 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Arseven kara kuvvetleri komutanı olurken, diğer komutanlar görevlerini korudular, ancak Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğundan henüz bir değişimin olup olmayacağı belli değil. 

Emekli edilen Kara Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ümit Dündar 15 Temmuz 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği güvenceyle anıldı hep. Telefonda Erdoğan’a Istanbul Havaalanına gelmesini söyleyen Dündar’a Erdoğan “Sana nasıl güveneceğim” diye sorunca kendisine “Beni Devlet Bahçeli’ye sorabilirsiniz” diye yanıt vermişti. 

Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in 30 Ağustos’a göre emekliliğine 18 gün kalınca başkanlığı bir yıl daha uzatıldı. Esasında Yaşar Güler askeri şuradan 18 gün sonra, yani 18 Eylül'de emeklilik yaşına basmış olacak. Ümit Dündar da önümüzdeki sene emeklilik yaşına basacağından dolayı, yani Güler gibi 18 gün şansı olmadığından emekli oldu.

Şimdi gözler yine MHP tarafından istendiği söylenen Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Musa Çitil’de. Musa Çitil’in yüzbaşılıktan kalma 13 kişilik bir faili meçhul davası var. Çitil’in ayrıca sonuçlanmış bir AİHM davası var. Çitil 1993 ve 94 yıllarında gözaltına alına  Ş.E’ye işkence yapmak ve tecavüz etmekten AİHM’de yargılandı ve 1997’de AİHM, Türkiye’yi AİHS’in 3. ve 13. maddelerini ihlal etmekten suçlu buldu ve 25 bin sterlin para cezasına mahkûm etti.

Genelkurmay başkanlığı devam eden Yaşar Güler de basına sızan toplantıyla meşhur olmuştu. Ahmet Davutoğlu, Hakan Fidan ve genelkurmayı temsilen Yaşar Güler’in katıldığı toplantıdan basına “Suriye’ye 3 adam gönderirim, Türkiye’ye 5 bomba attırırım” konuşması sızmıştı.

Bu askeri şuranın ilginç bir kararı da albayların görev sürelerinin 2 yıl süreyle uzatılması oldu. Her yıl 1 yıl süreyle uzatılan bekleme süresi neden 2 yıl oldu?

Cumhuriyet Gazetesi'nin 2016 yılı haberine göre olay şöyle:Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 30 Ağustos 2016 ve 29 Ağustos 2017 tarihleri arasında uygulayacağı albay hizmet kadroları belirlendi. Üst rütbede subay birikiminin kademeli olarak azaltılması maksadıyla 30 Ağustos 2016 tarihinden geçerli olarak subaylar için öngörülen hizmet süresi 28 yıla indirildi. Daha önce öngörülen hizmet süresi 31 yıldı.

Bu kapsamda 1985, 1986, 1987 ve 1988 çıkışlı Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli 1020 albaydan; Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 372, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 27 ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 35 olmak üzere toplam 434 albayın hizmet süresi 30 Ağustos 2016 tarihinden geçerli olmak üzere 2 yıl uzatıldı.

Aynı sistem bu yıl da uygulandı ve 320 albayın görev süresi 2 yıl uzatıldı.