Kaleme aldığı bir yazı nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davada yazar Fikret Başkaya hakkında hapis cezası istendi.
 
Yazar Fikret Başkaya hakkında kurucusu olduğu Özgür Üniversite’nin internet sitesinde 2016 yılında yayımlanan “Asıl Terör Devlet Terörüdür” başlıklı bir yazısı nedeniyle açılan dava duruşması Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz yargılanan yazar Başkaya, duruşma salonunda avukatlığını üstlenen İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Levent Kanat ile birlikte hazır bulundu.
 
Yazar İsmail Beşikçi, yazar Temel Demirer, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Ankara Düşünceye Özgürlük Platformu üyeleri ve Türk Tabipler Birliği (TTB) yöneticileri de Başkaya’ya destek için geldikleri adliyede duruşmayı takip etti.
 
Kimlik tespiti yapılmasıyla başlayan duruşmada Başkaya ve avukatı Levent Kanat kovuşturmanın genişletilmesi yönünde talepleri olmadığını belirtti.
 
Mahkeme heyetinin söz verdiği iddia makamı ise, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaasında savcı, Başkaya’nın kaleme aldığı yazısı ile PKK’ye karşı verilen mücadeleyi “devlet terörü” olarak nitelendirip, PKK tarafından yapılan eylemleri teşvik edip, övdüğünü ileri sürdü.
 
Mütalaasında “Toplanan delil ve yapılan yargılama neticesinde sanık Fikret Başkaya’nın özgürüniversite.org uzantılı sitede de yayımlanan yazısında devletimizin başta ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesi olmak üzere son 40 yıldır PKK terör örgütüne karşı verdiği mücadeleyi devlet terör olarak nitelendirerek ve yine PKK tarafından yapılan öncü eylemleri teşvik ederek, terör örgütünün cebir şiddeti övdüğü sanığın üzerine atılı bulunan propaganda suçunu işlediği sabit olduğu, sanığın eylemine uyan 3713 sayılı TMK 7/2 ikinci cümle ve TCK 10’ununcu maddeleri gereğince cezalandırılmasına” talebinde bulunan savcı, yine “Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti devleti, devletin kurum ve kuruluşlarını aşağılayıcı imalardan bulunduğu” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulması talebinde de bulundu.
 
Başkaya ve avukatları, sunulan mütalaaya karşı süre talebinde bulundu. Avukatlardan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, bir sonraki celsede anayasaya aykırılık yönünde savunma yapacaklarını belirterek, bunun tutanağa geçirilmesi talebinde bulundu.
 
Bir sonraki duruşma 22 Kasım saat 9.30’a ertelendi. (Mezopotamya Ajansı)