ARTI GERÇEK - Ocak ayında gözaltına alındıktan sonra hakkında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla dava açılan yazarımız Fadıl Öztürk'ün bugün tutuksuz yargılandığı davanın 2. duruşması görüldü. Saat 10.00’da İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Öztürk’e 1 yıl 10 ay ceza verildi. Cezanın 5 yıl ertelenmesini kararlaştıran mahkeme, yazarımıza ilişkin daha önce verdiği denetimli serbestlik kararını da kaldırdı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla ceza olan şair yazar Fadıl Öztürk, “Düşünceyi açıklamanın suç olması kabul edilemez” dedi. Öztürk, avukatlarının karara itiraz edeceklerini söyledi.

Ocak ayında sabah erken saatlerde evine yapılan baskınla gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Fadıl Öztürk’e, emniyet ve savcılık sorgusunda sosyal medya paylaşımları ile Artı Gerçek’teki yazıları sorulmuştu.

Sosyal medya paylaşımları ile yazılarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla yargılaması süren Öztürk’e yurt dışına çıkış yasağının yanı sıra ikametgahının bulunduğu İzmir dışına çıkış yasağı da getirilmişti.