Yönetmen Elia Kazan’ın 4 yaşına kadar anne ve babasıyla birlikte yaşadığı, Kayseri’nin Melikgazi ilçesi Germir mahallesindeki ev, yıllar içinde harabeye döndü. Yamaçta bulunan evden geriye taşlarla örülmüş istimlak duvarı ve bahçe kaldı.

Melikgazi ilçe merkezine 6 kilometre mesafedeki kırsal Germir mahallesi 12’nci yüzyılda kuruldu. 20’nci yüzyılın ilk çeyreğine kadar birçok etnik topluluğun bir arada yaşadığı Germir, aynı zamanda, yönettiği filmleri çeşitli dallarda 20 Oscar ödülüne değer görülen ve bir Tony ödülü sahibi olan Elia Kazan’ın da ata memleketi. 1909 yılında Kayserili Rum kökenli anne babanın oğlu olarak İstanbul’da doğan Elia Kazan, 4 yaşındayken ailesiyle birlikte ABD’ye göç etti.

Ailenin Germir’de göç ettikleri ev ise o günden sonra kaderine terk edildi. Yamaçta bulunan ev, geçen zamanda bakımsızlık nedeniyle yıkılmaya başladı. Harabeye dönen evden geriye taşlarla örülmüş istimlak duvarı kaldı.

ABD’ye göç ettikten sonra üç kez Germir’i ziyaret eden Elia Kazan, 2003 yılında hayata veda etti.

'YENİDEN YAPTIRMAK İSTEDİK BAŞARAMADIK'

Elia Kazan’ın yaşadığı evle ilgili bilgi veren Germir Mahallesi Muhtarı Ali Kapısız, “Ünlü ABD’li yönetmen Elia Kazan’ın burada yaşadığını duymuştuk. Geçmişte çeşitli zamanlarda Germir’e gelen Elia Kazan, mahalle çeşmesinden su içtiğini söylemişti. Elia Kazan’ın yaşadığı evden geriye bahçe veya iç kısım duvarı olarak nitelendirebileceğimiz bir alan kaldı. Biz o dönemki evin resmi varsa ‘yeniden yaptıralım’ diye uğraştık; ama bu çabamız sonuçsuz kaldı. Fazla bilgiye ulaşamadığımızdan fazla yol kat edemedik” diye konuştu.

'EVİN DURUMU BİZİ ÜZÜYOR'

Ali Kapısız, evin turizme kazandırılması gerektiğini belirterek, “Biz mahalle halkı olarak, mahallemizin geçmişten gelecek kuşaklara taşınması için girişimlerde bulunduk. Elia Kazan’ın buralı olması Germir’in tanıtımı için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Buraya benzeri bir yapıda ev inşa edilebilir. Elia Kazan’a ait film müzesi de kurulabilir. Elia Kazan’ın evinin bu durumda olması bizleri çok üzüyor. Mahallemize gelen yerli ve yabancı misafirlerin de genel düşüncesi bu. Buraya gelen misafirler Elia Kazan'ın evinin neden yaptırılmadığını soruyor. Yetkililere çağrımız bir an önce bu yapılara el atılması ve turizme kazandırılmasıdır” dedi. (DHA)