Isparta'da, üniversite öğrencisi Güleda Cankel'i  öldüren Zafer Pehlivan,  25 Şubat 2020 Salı yargılanmaya başlanacak. Pehlivan'a, 'tasarlayarak' ve 'canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenildi. Pehlivan, Burdur Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. 

Cankel'in öldürüldüğü cinayette, 18 Kasım 2019 tarihinde polis ve savcılığın ihmalleri gündeme gelmiş, zanlının otogara kadar bırakılarak, 'bir daha bu şehre gelme' denildiği ortaya çıkmıştı.

Isparta Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianame,  Aralık ayında Isparta 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Zafer Pehlivan hakkında, 'tasarlayarak' ve 'canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen iddianamede, cinayete ilişkin detaylara da yer verildi.

4 sayfalık iddianamede Pehlivan'ın, "Seni öldüreceğim, daha sonra da kendimi öldüreceğim" dediği belirtildi. Pehlivan'ın, Cankel'i dövmesi üzerine polise haber verildiği ve gelen emniyet görevlilerinin tarafların ifadelerini ve adli raporlarını aldığı, gerekli işlemlerin ardından şüphelinin serbest bırakıldığı kaydedildi. İfadesi alınan Cankel'in daha sonra ikametgahına gittiği, sanığın da aynı adrese gittiği belirtilen iddianamede, "Maktulle sanık bir süre konuştu. Maktul, sanığa başının ağrıdığını söyleyince taksiyle hastaneye gittiler. Hastane dönüşü sanık da evde kaldı. Sanıkla maktul tartışmaya başladı. Maktulün boğazını önce elleri sonra da kulaklığın kablosuyla sıkmaya başladı. Kalbini dinlediği maktulün yaşadığını anlayınca Güleda'yı bıçakladı" ifadeleri yer aldı. İddianamede, "Bıçağı toplam 6 kez saplaması, şüphelinin canavarca hisle hareket ettiğinin göstergesidir" denildi.

ÜZERİNDEKİ MEKTUPTA CİNAYETİ İŞLEYECEĞİNİ ZATEN YAZMIŞ

Pehlivan'ın, teslim olduğu polis merkezinde üzerinden çıkan mektuba da değinen iddianamede, mektupta, "Şimdi gidiyorum ama tek başıma değil. Beni bu seçeneği seçmeye mecbur kıldınız. Yanımda kelebeğim var. Unutmadan hiç alkol almadım veya bir madde. Kafam yerinde. Her şeyin zamanı yaşadığımız andır. Mutlu olmayı ertelemeyin. Canınız istediği zaman ölmeyeceksiniz" ifadelerinin yazılı olduğu belirtildi. Sanığın savunmasında mektubu iki üç gün önce yazdığını beyan etmesinin, eylemindeki tasarlama kastını gösterdiği tespitine de yer verildi. Öte yandan göz göre göre gelen cinayette ihmali olan kamu görevlilerine ilişkin herhangi bir ibare yer almadı.

(HABER MERKEZİ)