İngiltere'nin ABD Büyükelçisi istifa etti

İngiltere'nin ABD Büyükelçisi istifa etti
Trump birkaç gündür İngiltere'nin Washington Büyükelçisi'ni hedef alıyordu.

İngiltere'nin ABD Büyükelçisi Sir Kim Darroch istifa etti. Darroch, mevcut durumun görevini sürdürmesini imkansız kıldığını söyledi. Görevini normal süresinin sonuna dek sürdürüp südürmeyeceğiyle ilgili pek çok spekülasyon yapıldığını aktaran Darroch, "Bu spekülasyonlara bir son vermek istiyorum. Görev sürem bu yılın sonunda bitecek olmasına karşın, mevcut koşullarda sorumlu davranış yeni bir büyükelçinin atanmasına imkan vermektir" ifadesini kullandı. İstifanın ardından açıklama yapan İngiltere Başbakanı Theresa May, büyükelçinin istifası kararını üzüntüyle karşıladığını söyledi.

Trump Mail on Sunday gazetesinde yayımlanan diplomatik yazışma sızıntıları nedeniyle birkaç gündür İngiltere'nin Washington Büyükelçisi'ni hedef alıyordu.

İngiltere'nin Washington Büyükelçisi Sir Kim Darroch'un Trump yönetimi hakkında eleştirel e-postalarının İngiliz Mail On Sunday gazetesine sızdırılmasının ardından, ABD Başkanı Donald Trump büyükelçiyi eleştiren paylaşımlarda bulunmuştu.

E-postalarda Beyaz Saray hakkında "beceriksiz" ve "eşi benzeri olmayan bir şekilde işlevsiz" ifadeleri yer alıyordu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, e-postaları kimlerin sızdırdığını araştırdıklarını açıklamıştı.

Trump, Darroch için "Ülkesine iyi hizmet etmiyor", "Biz de o adamın büyük hayranı değiliz", "Kendisini artık istediğimiz bir kişi değil" ve "Aptal" gibi ifadeler kullanmıştı.

Sızdırılan e-postada Darroch'un Trump ve yönetimi için "beceriksiz" dediği ortaya çıkmıştı. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar