33 kez şikayet edildi, silahlı saldırıdan sonra tutuklandı

33 kez şikayet edildi, silahlı saldırıdan sonra tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Fail erkek, saldırıdan sonra da tehditlerine devam etti.

Mersin’de boşandığı erkek Özkan Yarbi tarafından 7 yaşındaki kızının gözü önünde saldırıya uğrayan Hatun Koç’un, daha önce 33 kez şikayette bulunduğu ortaya çıktı.

Mersin’de boşandığı erkek Özkan Yarbi tarafından silahlı saldırıya uğrayıp sakat kalan Hatun Koç’un, 33 kez şikayette bulunmasına rağmen hiçbir sonuç alamadığı ortaya çıktı. Failin, saldırıdan sonra da kadını tehdit ettiği öğrenildi. 

'AİLE İÇİ ŞİDDET' DENİLEREK BARIŞTIRILMAK İSTENDİ

MA'dan Ömer Akın'ın haberine göre, adli mercilere yansıyan ilk olayın 2013 yılında yaşanırken, 33 soruşturmanın 20’si hakkında kovuşturma yapıldığı, geriye kalan 13 şikayetin ise "aile içi şiddet" denilerek, tarafların "barıştırılması" yoluna gidildiği belirtildi. İşleme alınan 20 dosyanın çoğu takipsizlikle sonuçlanırken, birkaç şikayete ise alt sınırdan ceza verildi.

"İyi hal indirimi" uygulanarak alt sınırdan verilen cezaları ertelenen Yarbi hakkında 9 kez "adli tedbir" uygulandı ve uzaklaştırma kararı verildi. Yarbi, son olarak 29 Mayıs 2019’da Koç’a pompalı tüfekle saldırıda bulundu. Aynı gün gözaltına alınan Yarbi, çıkarıldığı Mersin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı.

Koç’un avukatı Gazi İnci, şikayetlere rağmen açılan 33 soruşturmanın sonuçsuz kalmasına tepki gösterdi. Yarbi’nin daha önce de müvekkiline saldırarak şah damarına yakın bir yerden yaraladığını aktaran İnci, "Davamız tüm bunlara rağmen hala ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ ile ‘yaralama’ suçları arasında gidip geliyor. Aslında burada yargının kadına şiddet vakalarını gerçekten önemsemediğini ve ciddi manada ele almadığını görüyoruz" dedi.

MAHKEMEDE TEHDİTLERE DEVAM ETTİ

Avukat İnci, ilk şikayet üzerine açılan soruşturma kapsamında Yarbi’nin cezalandırılması durumunda müvekkilinin 7 yıl boyunca şiddete maruz kalmayacağını dile getirerek, sanığın tutukluluk haliyle ilgili endişeleri olduğunu söyledi.

İnci, "Sanık şu ana kadar tutuklu yargılanıyor. Bu dosyadaki ilginç şeylerden biri de çok ciddi bir suçla yargılanmasına ve hakkında birçok suç olmasına rağmen, hala mahkemede müvekkilimi tehdit edebiliyor. Müvekkilimin ikamet adresi resmi olarak gizli olmasına rağmen, sanık cezaevinden tehdit mektupları gönderiyor. Failin bile yargılamayı ne derece ciddiye aldığı ortadadır. Bu tür kadına yönelik şiddet yargılamalarının gerektiği kadar ehemmiyetli yürütülmediğini görebiliyoruz" ifadelerini kullandı.