9 kurşunla katledilen Meryem Sevim’in katil zanlısı hâlâ yakalanmadı

Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır'da 13 Kasım’da 9 kurşunla öldürülen Meryem Sevim’in katil zanlısı Musa Sevim'in hâlâ yakalanamamış olması protesto edildi. Savcılık cinayetin ardından gizlilik karı alırken Meryem Sevim’in ailesi yaşananlara isyan etti.

Artı Gerçek - Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri sürüyor. Diyarbakır’da Meryem Sevim, 13 Kasım gecesi Musa Sevim tarafından silahla öldürüldü. Cinayetin üzerinden altı gün geçmesine rağmen katil zanlısı Musa Sevim yakalanmadı.

9 KURŞUNLA ÖLDÜRDÜ

Ailenin anlattığına göre cinayet bir kafe içinde gerçekleşti. Kendisi ile evlenmek istemeyen Meryem Sevim önce bacaklarından vurdu. Meryem yine evlenme isteğini kabul etmeyince vücuduna 7 el daha ateş ederek öldürdü. Cinayetin ardından Musa Sevim kayıplara karışırken, savcılık ta gizlilik kararı aldı. Katil zanlısının daha önce kendisine bir şey olmayacağını dediğini anlatan aile, onun bilerek korunduğu görüşünde. Ailenin katilin yakalanması için mücadelesi sürerken, gizlilik kararının ardından soruşturma ile ilgili herhangi bir bilgi de edinilemedi.

KOŞUYOLU PARKINDA AÇIKLAMA

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Günü kapsamında kentteki etkinliklerini sürdüren Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı, Meryem Sevim için Koşuyolu Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Meryem Sevim’in ailesi de katıldı.

MERYEM SEVİM’İN ABLASI: ADALET İSTİYORUM

Meryem Sevim’in ablası Hülya Kurmuş, aradan günler geçmesine rağmen katil zanlısının hâlâ yakalanmamış olmasına tepki gösterdi. Aile olarak adaletin sağlanmasını istediklerini belirten Hülya Kurmuş, devletin Musa Sevim’i bularak yargılaması gerektiğini ifade etti ve “Adalet yerini bulsun. Bir an önce bulun onu. Hakkınızı insanca arayın diyorsunuz bende onu yapıyorum. Diyorum ki adalet yerini bulsun. Bütün televizyonlarda göründü benim kardeşim. Yetkililer buna bir el atsın. Daha çok insanlar öldürülecek. Daha çok kadın katledilecek” dedi.

'NEDEN SESİMİZİ DUYMUYORSUNUZ'

Hülya Kurmuş, kardeşini katleden Sevim’in neden hala yakalanmadığını yenilerek isyan etti:

“Biz çocuğumuzu bunun için mi büyüttük? Birisinin gelip 9 kurşun sıkması için mi? Öyle bir cinayet yok artık. Dokuz kurşun ne demek. Savaşta bu yapılmaz. Allah rızası için duyun artık bizi. Sağır olmayın bizlere. Sağır olmayın duyun bizi. Meclis niye duymuyor bizi. Ben buranın vatandaşıyım, yabancı değilim. Ben buralıyım buralı. O zaman sahip çıkın bana. Başka bir şey istemiyorum adalet istiyorum.”

'MERYEM SEVİM SİSTEMATİK PİSİKOLOJİK ŞİDDETE MARUZ KALDI'

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı adına basın açıklamasını okuyan Diyarbakır Barosu Kadın Merkezi üyesi avukat Songül Argünağa, kadın cinayetlerinin artarak devam ettiğini hatırlattı. 13 Kasım’da Musa Sevim tarafından öldürülen Meryem Sevim için bir araya geldiklerini ifade eden Argünağa, Meryem Sevim’in katledildiği güne kadar sistematik olarak psikolojik şiddete maruz kaldığını söyledi.

'MUSA SEVİM DERHAL YAKALANMALI'

Meryem’in kendisine yapılan evlenme teklifini kabul etmediği için katledildiğini hatırlatan Argünağa, şunları söyledi:

“Meryem’in öldürülmesinin ardından başlatılan soruşturma ile Musa Sevim hakkında yakalama kararı verilmiş ancak fail henüz yakalanmamıştır. Biliyoruz ki Musa Sevim gibi kadınlar tarafından reddedildiklerinde öldürmeyi kendinde hak görecek kadar zalimleşen erkekler, kadınların iradelerini yok sayan, kadınların kendi hayatlarına dair karar almalarına tahammül edemeyen zihniyetin ürünüdür. Cezasızlık politikalarının önüne geçilmesi için etkin bir soruşturmanın yürütülmesi elzemdir. Fail Musa Sevim’in derhal yakalanması ve hak ettiği cezayı alması için adil bir yargılama sürecinin yürütülmesi gerekmektedir.”

Öne Çıkanlar