ABD'de kadınlar kürtaj yasağına karşı 'seks grevi' örgütlüyor

ABD'de kadınlar kürtaj yasağına karşı 'seks grevi' örgütlüyor
Yayınlanma:
A+ A-
2019'da örgütlenen benzer kampanyada oyuncu Alyssa Milano da 'Kadınlar yasal olarak kendi bedenlerini kontrol etme hakkına kavuşana kadar hamilelik riskini alamayız' demişti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Yüksek Mahkemesi'nin 24 Haziran tarihli kararıyla kürtajın anayasal bir hak olarak tanınmasının yasal zeminini oluşturan "Roe-Wade" kararını bozmasının yankıları sürüyor.

1973 tarihli "Roe-Wade" kararını bozan söz konusu mahkeme kararıyla kürtaj konusundaki kanunların eyaletlerin kendi inisiyatfilerine bırakıldığı Amerika'da pek çok kadın, sosyal medya üzerinde "sexstrike" (seks grevi) etiketi altında bir araya gelerek bir "seks grevi" kampanyası başlattı. Kadınlar, "Kürtaj yoksa, seks de yok" sloganı etrafında örgütleniyor.

Twitter kullanıcıları, seks grevi anlamına gelen #sexstrike etiketiyle paylaşımlar yaparak yasaya tepkilerini gösteriyor.

Örneğin, Cara adlı bir Twitter kullanıcısı, "Selam kadınlar; son Roe-Wade kararıyla birlikte, cinsel ilişkiden uzak durmanın tam zamanı; özellikle bu yasaya onay veren yargıçlar ve senatörlerle evli olan kadınlar için. Bakalım ne kadar dayanabilecekler" diye yazdı.

Monique Pressley isimli başka bir sosyal medya kullanıcısı da konuyla ilgili paylaştığı mesajda, "#Sexstrike [akımı] belki erkeklerin de bu 'kadın hakları' olayına dahil olmasını sağlar" ifadelerini kullandı.

'HAMİLELİK RİSKİNİ ALAMAYIZ'

2019'dan bu yana devam eden kürtaj tartışmalarında, ABD'li oyuncu Alyssa Milano da 2019 yılında Georgia eyaletindeki yeni kürtaj yasasına karşı kadınları seks grevi örgütlemeye çağırmıştı.

Sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Milano, "Kadınlar yasal olarak kendi bedenlerini kontrol etme hakkına kavuşana kadar hamilelik riskini alamayız" ifadelerini kullanmıştı. Milano ayrıca "Beden özerkliğimizi yeniden elde edinceye kadar bana katılın ve cinsel ilişkiye girmeyin. Seks grevi çağrısı yapıyorum. Haberi yayın" demişti.