AKP'de İstanbul Sözleşmesi çatlağı: Toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum

AKP'de İstanbul Sözleşmesi çatlağı: Toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum
AKP çevresindeki bazı isimlerin gündeme getirdiği İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılması yönündeki taleplere iktidar cephesinden kadınların itirazları sürüyor.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un İstanbul Sözleşmesi'ni hedef alan açıklamalarının ardından katıldığı programda açıklama yapan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Türkiye’de bir grup bütün kötülüklerin anası olarak İstanbul Sözleşmesi’ni görüyor" demiş ve sözleşmeyi okumadan bir sürü iddia ortaya koyulduğunu belirtmişti. 

AKP İstanbul Milletvekili Canan Kalsın da son günlerde itirazların yükseldiğ İstanbul Sözleşmesi'ni savunan isim oldu. İstanbul Sözleşmesi'nin yüzde 100 yerli olduğunu söyleyen Kalsın, "Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir" dedi.

Hürriyet'ten Turan Yılmaz'a konuşan AKP İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına ilişkin yorumlara tepki gösterdi.

Birçok kadın derneğiyle toplantılar yapan Kalsın, çalışmaları ve sonuçlarını anlattı.

Kalsın, "Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkalım diye yüksek sesle bağıranlar, öldürülen kadınlar, çocuklar için ne yapmayı düşünüyor? Şiddet bütün dünyayı saran ve sarsan bir hastalığa dönüşmüşken ‘aileye polis gelirse o aile artık aile olur mu?’ diyenler, kol kırılır yen içinde kalır diye mi düşünüyor? 28 Şubat döneminde sınıflarından çıkarılan, okuması engellenen, mesleğini yıllarca yapamayan gözü yaşlı kadınların sorunlarını çözen iktidara, sözleşmenin bahane edilerek saldırı kiti haline dönüştürülmesini nasıl izah edeceğiz?" ifadelerini kullandı.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YÜZDE YÜZ YERLİ'  

"İstanbul Sözleşmesi ile Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu’ndan önceki kanun, fail fiili işleyene kadar önleyici ve koruyucu bir tedbir içermiyordu" diyen Kalsın, "Yararlanmak için yaralanmanız, zarar görmeniz ya da ne yazık ki ölmeniz gerekiyordu. Bu sözleşme yüzde 100 Türk bir sözleşmedir. Amacı kuvvetliye karşı kuvvetsizi korumaktır" diye konuştu.

Öne Çıkanlar