Buldan'dan İstanbul Sözleşmesi kararına tepki: Yok hükmündedir

Buldan'dan İstanbul Sözleşmesi kararına tepki: Yok hükmündedir
Yayınlanma:
A+ A-
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve İYİ Parti Lideri Meral Akşener Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi kararına tepki gösterdi. Buldan, karar için "yok hükmündedir" derken, Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "sürtük" lafını hatırlattı.

Artı Gerçek- Danıştay'ın Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çıkma kararını "hukuka uygun" bulmasıyla birlikte Türkiye, resmen sözleşmeden çıkmış oldu.

Sözleşmeden çekilme kararına siyasi isimlerden tepkiler geliyor.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Twitter'dan yaptığı paylaşımla kararı "ikinci bir hukuksuzluk" olarak değerlendirdi ve şunları söyledi:

'MÜCADELEMİZLE KAZANACAĞIZ'

"İstanbul Sözleşmesi'den çekilmeyi hukuka uygun bulan Danıştay kararı ikinci bir hukuksuzluktur. Erkek düzenin ve yargısının aldığı kararlar biz kadınlar için yok hükmündedir! Eşitliği de, özgürlüğü de kadın mücadelemizle kazanacağız!"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Danıştay'ın aldığı karara tepki gösterdi. Twitter'dan açıklama yapan Akşener şu ifadeleri kullandı:

'KADINLARA 'SÜRTÜK' DEMEK DE 'HUKUKA UYGUN' MUYMUŞ?'

"Siz yargıyı sopa yapmaya devam edin. Biz, milletin iradesiyle iktidara yürüyoruz. Siz kadınlardan korkmaya devam edin. Biz 85 milyon el ele, İstanbul Sözleşmesi’ni imzalamaya geliyoruz. Bu kararı verdirtene sorun bakalım; kadınlara 'sürtük' demek de 'hukuka uygun' muymuş?" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar