Ayşenur Çolakoğlu davasında ilk duruşma: Dört el ateş eden fail 'kazayla oldu' iddiasında bulundu

Ayşenur Çolakoğlu davasında ilk duruşma: Dört el ateş eden fail 'kazayla oldu' iddiasında bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Eskişehir'de, sevgilisi Ayşenur Çolakoğlu'nu dört el ateş ederek öldüren Hasan Fakıoğlu, ilk duruşmada "Silahın kazayla patladığını" ileri sürdü. Baba Mesut Çolakoğlu "Bu bir kadın cinayetidir. En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

Özge ZAİM


ESKİŞEHİR - Eskişehir’de Hasan Fakıoğlu'nun 21 yaşındaki Ayşenur Çolakoğlu’nu 18 Aralık 2022’de öldürmesi ile ilgili davanın ilk duruşması bugün görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan Ceylin Öz, bireysel silahlanmanın kolaylaştırılmasının kadın cinayetlerinin önünü açtığını vurguladı.

Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık Hasan Fakıoğlu tutuklu bulunduğu Kütahya T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS ile bağlandı. Cinayete yardım suçundan yargılanan arkadaşı Muhammet Ali Filik, Ayşenur Çolakoğlu’nun babası Mesut Çolakoğlu ve taraf avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu.

EV ARKADAŞI: SİLAH SESİYLE UYANDIM, HASAN'IN ELİNDE SİLAH VARDI

Ayşenur Çolakoğlu’nu başından ve göğsünden dört kurşunla vuran sanık Hasan Fakıoğlu, "Çolakoğlu'nun intihar etmeye çalıştığını, silahın kazayla patladığını" ileri sürdü. Katil zanlısı Hasan Fakıoğlu'nun ev arkadaşı tutuksuz sanık Muhammet Ali Filik ise birlikte Çolakoğlu'nun evine gittiklerini belirterek, “Evde ben ayrı odaya geçtim ve uyuyakalmışım. Birden silah sesiyle uyandım. Maktul yatağın üzerindeydi, Hasan’ın elinde silah vardı. O da şoktaydı. Ayşenur’un baktım ama nabız alamadım. Sonra Hasan’a 112’yi arattım” dedi.

'KIZIMIN HAYALLERİ VARDI'

Ayşenur Çolakoğlu’nun babası Mesut Çolakoğlu ise kızının kurşunla vurulduğuna dikkat çekerek, “Her iki sanıktan da şikâyetçiyim. Sanıkların savunmalarını kabul etmiyorum. Kızımla birlikte hayallerimiz vardı. Kızım uzmanlık sertifikası alacaktı. Ben de emekli olacaktım ve ona işyeri açacaktık. Hasan kızımı öldürmeden önce bizim eve gelmiş. Komşumun ziline basarak girmiş apartmana. Evimizin kapısına kadar gelmiş" dedi.

'BULUŞMAK İSTEMİŞ, KIZIM KABUL ETMEMİŞ'

Baba Mesut Çolakoğlu şöyle devam etti:

"Olay günü Ayşenur arkadaşıyla yemek yerken Hasan aramış. Buluşmak istediğini söylemiş fakat kızım kabul etmemiş. Hasan’ın ev arkadaşını aramış kızım. Aradığı arkadaşı, 'Sakın onunla görüşme seni öldürecek' diyerek uyarmış. Hasan’ın annesi, kızımı arayarak görüşme konusunda ikna etmiş, sonra da olay gerçekleşmiş. Benim kızım 8 ay 20 gündür toprak altında. Benim kızımın hayalleri vardı. Elinden aldılar. Bu bir kadın cinayetidir. En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

DURUŞMA 14 KASIM'A ERTELENDİ

Mahkeme heyeti sanık Hasan Fakıoğlu'nun tutukluluk halinin devamına karar verirken, duruşmayı 14 Kasım’a erteledi.

'BİREYSEL SİLAHLANMA KADINLARIN ÖLDÜRÜLMESİNİN ÖNÜNÜ AÇIYOR'

Duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapan Eskişehir Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan Ceylin Öz, ağustos ayında 29 kadın cinayeti ve 21 şüpheli kadın ölümü olduğunu belirterek, "29 kadından 21’i birlikte olduğu erkek tarafından, 14’ü ateşli silahlarla öldürüldü. Bireysel silahlanmanın önüne geçmek yerine kolaylaştırılması, kadınların ateşli silahla öldürülmesinin de önünü açıyor. Bugün Ayşenur için burada olduğumuz gibi bütün kadın cinayeti davalarında adliye önlerinde olmaya, meydanlarda mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Hasan Fakıoğlu, arkadaşı Muhammet Ali Filik ile birlikte 17 Aralık 2022'de Ayşenur Çolakoğlu'nun evine gitti. Fakıoğlu, Çolakoğlu'nu tabancayla dört el ateş ederek ağır yaraladı. Ambulansla Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Ayşenur Çolakoğlu tüm müdahalelere rağmen vefat etti.

Tutuklanan Fakıoğlu hakkında 'Kadına karşı tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, 'ruhsatsız tabanca taşımak ve kullanmak' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istendi. Olay sırasında Fakıoğlu'nun yanında bulunan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Muhammet Ali Filik hakkında ise ‘cinayete yardım etme' suçundan 20 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Öne Çıkanlar