'Ölmezsen talebine bakarız': Devlet Hülya Şellavcı'yı nasıl korumadı?

'Ölmezsen talebine bakarız': Devlet Hülya Şellavcı'yı nasıl korumadı?
Yayınlanma:
A+ A-
Hülya Şellavcı'nın boşanmak üzere olduğu Kaffar Yeğin tarafından öldürüldü. Gazeteci Alican Uludağ, Şellavcı'nın nasıl korunamadığını anlattı.

Artı Gerçek - İzmir'de 22 Ekim'de işlenen kadın cinayetinin ardında yine failin engellenmediğine dair bir hikaye ortaya çıktı. Hülya Şellavcı, İzmir'de 22 Ekim'de Kaffar Yeğin tarafından öldürüldü. Şellavcı'nın boşanma aşamasında olduğu Yeğin tarafından katledilmeden önce çok sayıda başvuruda bulunmasına rağmen korunamadığı anlaşıldı.

Gazeteci Alican Uludağ, Hülya Şellavcı'nın boşanmak üzere olduğu Yeğin tarafından öldürülmeden çok sayıda başvuru yaptığını duyurdu. Uludağ, "Ancak İzmir 16. Aile Mahkemesi; 'K.Y’nin savunmasını almadan hürriyeti bağlayıcı ceza veremeyiz' gerekçesiyle tazyik hapsi talebini reddetti. Yetmedi; mahkeme, iki buçuk ay sonraya, yani olan 15 Aralık’a duruşma günü verdi. Yani, ölmezsen talebine bakarız dedi" ifadesini kullandı.

'NEDEN SEYİRCİ KALDINIZ?'

Uludağ, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'a, "Bir ayda yapmadığı başvuru kalmayan bir kadının öldürülmesine neden seyirci kaldınız? Bu cinayetin suç ortağı aynı zamanda siz değil misiniz?" diye sordu.

Uludağ'ın tweetleri şöyle:

"İzmir’de Hülya Şellavcı, 22 Ekim’de (dün akşam) boşanmak istediği K.Y. tarafından öldürüldü. Size, devletin bir kadını nasıl korumadığını, “beni öldürecek, kurtarın” çığlığını nasıl duymadığını, katile nasıl yol verdiğini anlatacağım.

2 çocuk annesi Hülya Şellavcı (52), 6 ay önce K.Y. (59) ile evlendi. Ancak Şellavcı, 25 Eylül’de İzmir 16. Aile Mahkemesi’de boşanma davası açtı. Bununla birlikte şiddet ve tehditler başladı. 1 Ekim’de Hülya Şellavcı’yı işyerinde darp etti, telefonunu kırdı.

KORUMA TEDBİRİ SANIĞI DURDURMADI

Hülya Şellavcı, Bornova Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddetle Mücadele Büro Amirliği'nde şikâyet etti. İzmir 16. Aile Mahkemesi, 3 Ekim’de K.Y'nin Hülya Şellavcı’nın iş yerine, aile konutuna yaklaşamaması konusunda koruma tedbiri verdi. Ancak bu karar sanığı durdurmadı.

İHLAL ETTİ, KİMSE UMURSAMADI

Önce 7 Ekim’de telefonla tehdit etti. 8 Ekim’de de Hülya Şellavcı’nın işyerine giderek koruma kararını ihlal etti. K.Y., 9 Ekim’de ise telefonla hem Hülya Şellavcı’yı hem de avukatını tehdit etti. Konu hem emniyete, hem savcılığa defalarca bildirildi. Kimse umursamadı. Hülya Şellavcı, tehdit ve ihlallerin sürmesi üzerine avukatı aracılığıyla 11 Ekim’de İzmir 16. Aile Mahkemesi’ne başvurarak sanık hakkında tazyik hapsi uygulanması konusunda talepte bulundu. Dosyaya delil olarak tehdit mesajları da konuldu. AYM’nin emsal ihlal kararı sunuldu.

'MAHKEME, ÖLMEZSEN TALEBİNE BAKARIZ' DEDİ'

Ancak İzmir 16. Aile Mahkemesi; “K.Y'nin savunmasını almadan hürriyeti bağlayıcı ceza veremeyiz” gerekçesiyle tazyik hapsi talebini reddetti. Yetmedi; mahkeme, iki buçuk ay sonraya, yani olan 15 Aralık’a duruşma günü verdi. Yani, ölmezsen talebine bakarız dedi.

Bundan cesaret alan sanık 15 Ekim’de mahkemenin tedbir kararını 4. Kez ihlal etti. Hülya Şellavcı, umutsuzca yine emniyete şikâyet etti. Ancak polis merkezi, 3. ve 4 ihlallere ilişkin karşı tarafın ifadesi alınmadığı savıyla olayı savcılığa ve Aile Mahkemesi’ne iletmedi.

Ve Hülya Şellavcı, boşanma davası açmasının üzerinden 1 ay geçmeden, mahkeme kararını 5. kez ihlal eden K.Y. tarafından 22 Ekim akşamı işyerinde alnından vurularak katledildi. Katili halen yakalanamadı. Şimdi yanıt verin; Hülya Şellavcı’yı neden korumadınız? Bir ayda yapmadığı başvuru kalmayan bir kadının öldürülmesine neden seyirci kaldınız? Bu cinayetin suç ortağı aynı zamanda siz değil misiniz?" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar