Edirne'de Petek Aksak'in öldürülmesinin ardından kadınlardan eylem

Edirne'de Petek Aksak'in öldürülmesinin ardından kadınlardan eylem
Edirne Kadın Platformu, boşanma aşamasındaki eşi Berşan Aksak tarafınfan öldürülmesine ilişkin basın açıklaması yaptı. Platform, "Petek Aksak davasında katile verilebilecek en ağır cezanın uygulanmasını istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Artı Gerçek - Edirne'de bir kız çocuk annesi Petek Aksak'ın, boşanma aşamasındaki eşi Berşan Aksak tarafından, 3 kurşunla öldürülmesiyle sonuçlanan olay, Edirne Kadın Platformu tarafından Saraçlar Caddesi'nde yapılan basın açıklamasıyla kınandı. Platform adına basın açıklamasını okuyan Av. Merve Özdemir, katilin en ağır cezayı almasını istediklerini belirtip, "Petek Aksak davasında katile verilebilecek en ağır cezanın uygulanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Ülke genelinde yükselen kadın cinayeti sayılarına dikkat çeken Özdemir, “Ülkemizde yükselen kadına yönelik şiddetin ve bu şiddetin cezasızlığının sonuçlarını maalesef geçtiğimiz günlerde Edirne’de gerçekleşen bir kadın cinayetiyle daha yaşamış olduk. Katil erkek Berşan Aksak’ın, boşanma aşamasında olduğu eşi olan Petek Aksak’ı silahla ateş ederek katletmesi sonucu 22 yaşındaki genç bir kadın bugün artık aramızda değil. Başta merhuma ve sevenlerine baş sağlığı diliyor, gözü yaşlı ailesine sabır diliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘MAALESEF SON OLMAYACAK’

Aksak’ın katledilmesinin son olmayacağını dile getiren Demir, “Bugün Petek Aksak’ın katledilmesi ilk değildir, maalesef bu gidişle son da olmayacaktır. Bu cinayetin sorumlusu, fail olan eş kadar, sistematik bir şekilde kadına yönelik şiddetin önünü iyi hal indirimleri ve cezasızlaştırma politikaları ile açarak katillerin sırtını sıvazlayanlardır. 6284’ün uygulanmadığı ve İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanmadığı bu koşullarda, katillerin sayıca artması ve daha da cüretkâr olması maalesef kaçınılmaz olandır” dedi.

'KADINLAR KAPKARANLIK GELECEĞE DOĞRU SÜRÜKLENİYOR'

Genç bir kadının hayallerini, umutlarını ve geleceğini söndüren bu şiddetten beslenen zihniyetin her geçen gün daha da güçlendiğini ifade eden Demir, “Kadınlar bugün ülkemizde bırakın eşit yurttaşlık mücadelesini, artık birer varoluş mücadelesi vermektedirler. Ataerkil sistem tarafından katledilmeyecek kadar şanslı olanlarımız tacize, tecavüze, ayrımcılığa, baskıya, mobbing’e, şeriatçı fikirlere ve her türlü mahalle baskısına karşı direnmekte ve bu zorluklar her geçen gün artmaktadır. Yıllardır mücadelemizle kazandığımız haklarımız birer birer tırpanlanmakta ve daha mora boyanmış bir ülke ve dünya yerine kapkaranlık bir geleceğe doğru sürüklenmekteyiz” sözlerine yer verdi.

‘EN AĞIR CEZA UYGULANMALI’

Katilin en ağır cezayı alması gerektiğini belirten Demir, “Buradan yetkililere sesleniyoruz; Petek Aksak davasında katile verilebilecek en ağır cezanın uygulanmasını istiyoruz. Bu cinayet gibi yenilerinin olmaması ve kadına karşı şiddetin önüne geçebilmek için 6284’ün uygulanmasını ve İstanbul Sözleşmesi’nin tekrardan yürürlüğe girmesini istiyoruz. Biz artık kız kardeşlerimizin yasını tutmak değil; eşit, özgür bir ülkede ve dünyada birlikte yaşamak istiyoruz. Merhuma ve sevenlerine tekrar baş sağlığı diliyor, gerçekleşecek davanın avukat arkadaşlarımızla birlikte takipçisi olacağımızı ve kadına karşı şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha beyan ediyoruz” dedi.

‘HEPİMİZ MAHVOLDUK’

Aksak’ın ikamet ettiği Yeniimaret Mahallesi’nin kadın muhtarı Neslihan Dönmez Dürüktaş da, “Göreve geldiğim gibi böyle üzücü bir olayla karşılaştım. Çok kötüyüm, 2 gündür uyku uyumuyoruz. Devletin bu konu hakkında derhal politika üretmesi, yasa çıkarması gerekiyor. Biz artık kadın cinayeti diye bir kelime duymak istemiyoruz. Yargıda bile dosyalarda kadın cinayeti olarak geçmiyor, eşi tarafından öldürülen kadın diye geçiyor. Biz buraya Petek için ses getirmeye geldik. Çok üzgünüz. Dün hepimiz mahvolduk; annesi, babası, insanlar hâlâ kendilerinde değiller. Mahallemizde olması ayrıca çok üzücü. Hiçbir yerde kadınlar ölmesin. Bugün yine Ağrı’nın Patnos ilçesinde bir kadınımız cinayete kurban gitti. Memleketimin hiçbir yerinde kadın cinayeti haberi görmek istemiyoruz. İnşallah bunlar son olur” diye konuştu.

EDİRNE BAROSU: AÇILACAK CEZA DAVASINI SONUNA DEK TAKİP EDECEĞİZ

Edirne Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Edirne merkezde bir parkta eski kocası tarafından katledilen Petek Aksak için büyük üzüntü içerisinde bulunduklarını belirterek, açılacak ceza davasını sonuna dek takip edeceklerini duyurdu.

Edirne Barosu Kadın Hakları Komisyonu’nun “Şehrimizde güpegündüz bir parkta eski kocası tarafından katledilen Petek Aksak için hepimiz çok ama çok üzgünüz” diyerek paylaştığı yazılı açıklamasında şunlara yer verildi:

“Bu şehirde yaşayan her kadın ve her birey bu şiddet olayı karşısında toplumsal travma altında bu şiddetten nasibini almıştır.

Kadın cinayetleri bireysel değil aslında toplumsal bir sorundur. Topluma hakim erkek egemen anlayışın değiştirilmemesi, kadın üzerinden yanlış söylemlere devam edilmesi ve kadının erkekle eşit birey olarak kabul edilmemesinin sonucudur.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin sağlanmasının önemi her bir cinayette daha da güçlü bir biçimde yeniden ortaya çıkmaktadır.

Kadın cinayetlerini önlemek, kadın cinayetlerinde asla ceza indirimi yapılmaması için her türlü yasal düzenlemeyi yapmak ve uygulamaya geçirmek üzere bir an önce gereğinin yapılmasını bekliyoruz.

KADINLARIN HAYATI ÖLÜME DEĞİL YAŞAMA ADANMIŞTIR.

Petek Aksak’a Allah’tan rahmet, kederli yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Edirne Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak açılacak ceza davasını sonuna dek takip edeceğiz.

Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerini lanetliyor ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son verilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar