Eren Keskin’den Erdoğan’ın 'İstanbul Sözleşmesi' açıklamasına tepki

Eren Keskin’den Erdoğan’ın 'İstanbul Sözleşmesi' açıklamasına tepki
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmemiz şiddetle mücadelemize etkisi olmadı" sözlerine tepki gösteren İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin devletin şiddeti meşrulaştırdığını söyledi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde Haliç Üniversitesi'nde düzenlenen programda açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmada, "İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmemiz, kadına yönelik şiddetle mücadelemize etkisi olmadı" sözlerine kadınlardan tepki geldi.

25 Kasım etkinlikleri kapsamında Van’daki bir panele katılan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Erdoğan’ın sözlerine tepki gösterdi.

‘DEVLET DİLİ ŞİDDET BESLİYOR’

Keskin, mevcut iktidar ve yanlılarının her konuşmasından sonra şiddettin daha da arttığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Devletin konuşmasından sonra şiddet topluma daha çok yayılıyor. Biz neden kadına yönelik şiddet politiktir diyoruz? Devlet dili ne kadar nefret ve şiddet üretiyorsa, topluma o kadar şiddet olarak yayılıyor. İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye imzasını çektikten sonra yaşadığımız birçok örnek var. İnsanlar ‘kadını katledenlerin ceza almadıklarını’ düşündüler. Kadın katliamlarının suç sayılmadığını düşündüler. Devlet dili bu şiddeti beslediği oranda şiddet artıyor.”

Kasım ayında 18 kadının katledildiğine dikkati çeken Keskin, şöyle devam etti:

“Kasım ayının başından beri neredeyse her güne bir kadın ölümü düşüyor. İşte bu resmi dil cinayetleri besliyor. O nedenle İstanbul Sözleşmesi kadınların yaptığı bir sözleşmeydi. Ondan geri çekilmek kadına yönelik şiddetin artışına neden oldu. Biz Cumhurbaşkanın tam da tersine düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı ve ileri sürdüğü siyasi anlayış, zaten kadına diyor ki; ‘sen evde kal, en az üç veya dört çocuk dünyaya getir’ kadınlar bunları çoktan aştı. Devlet başkanları, siyasetçiler ne söylerse söylesinler kadın hareketi bunları aştı ve dinlemiyor. Her konuşmaları ayrı bir şiddet yaratıyor. Devlet anlayışı şiddeti meşrulaştırıyor.” (MA)

Öne Çıkanlar