Evli olduğu kadını öldüren Nejat Sevinç'e ağırlaştırılmış müebbet talebi

Evli olduğu kadını öldüren Nejat Sevinç'e ağırlaştırılmış müebbet talebi
Yayınlanma:
A+ A-
Muş'ta, evli olduğu Makbule Sevinç’i katleden Necat Sevinç hakkında “Tasarlayarak eşe karşı kasten öldürme” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Artı Gerçek - Muş’un merkeze bağlı Dereyurt köyünden 2021’de Erzurum’a giderken Necat Sevinç’in kontrolünde olan araçta Bostankent-Karameşe köyü yol ayrımı mevkiinde şüpheli bir şekilde ölen Makbule Sevinç ile ilgili dava, Muş 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü. Davanın ikinci duruşması kimlik tespitiyle başladı. Fail Necat Sevinç duruşmaya İstanbul Maltepe Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Duruşmaya Muş Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden avukatların yanı sıra kızının katledildiğini ortaya çıkaran anne Adile Güler ve aile üyeleri de katıldı. Necat Sevinç’in savunmasının ardından savcı “Tasarlayarak eşe karşı kasten öldürme” gerekçesiyle katil hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Mahkeme heyeti, duruşmayı 5 Temmuz 2023’e erteledi. Bir sonraki duruşmanın ise karar duruşması olması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Muş’un merkeze bağlı Dereyurt köyünden 11 Kasım 2021’de Erzurum’a giderken Necat Sevinç’in kontrolünde olan araçta bulunan evli olduğu Makbule Sevinç, Bostankent-Karameşe köyü yol ayrımı mevkiinde şüpheli bir şekilde öldü. Fail Necat Sevinç, araç kapısının “kendiliğinden” açılması sonucunda kadının araçtan düştüğünü ileri sürdü. Ağır yaralı halde Muş Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Makbule Sevinç, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Olayla ilgili Muş Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatırken, yoğun bakımda tutulan Makbule ise 30 Aralık 2021’de vefat etti. Soruşturma kapsamında olay yeri incelemesi yapan jandarma, Makbule’nin ölümünü kayıtlara “trafik kazası” olarak geçirdi. Makbule Sevinç’in annesi Adile Güler ise olayın cinayet olduğunu belirterek hak mücadelesi başlattı. Fail, aradan geçen bir yıl 3 aydan sonra Makbule’nin annesi Adile Güler’in çabaları sonucu 2 Şubat’ta tutuklanarak cezaevine gönderildi. (MA)

Öne Çıkanlar