Göz göre göre kadın cinayeti: Serap Doğan, öldürülmeden önce iki kez elektronik kelepçe talep etmiş

Göz göre göre kadın cinayeti: Serap Doğan, öldürülmeden önce iki kez elektronik kelepçe talep etmiş
Ankara'da geçen hafta işlenen kadın cinayetinin arkasından bir ihmal daha çıktı. Selahattin Özdemir'in öldürdüğü Serap Doğan, cinayetten önce iki kez katile elektronik kelepçe takılması için hem emniyete hem de savcılığa başvuruda bulunmuş.

Artı Gerçek - Ankara'nın Çankaya ilçesinde 29 Mayıs günü gündüz saatlerinde Selahattin Özdemir tarafından öldürülen Serap Doğan'ın, katili 6 Mayıs ve 22 Mayıs'ta şikayet ettiği ortaya çıktı. Buna göre, Özdemir hakkında daha önceden uzaklaştırma kararı da aldırmış olan Doğan, 6 Mayıs'ta elektronik kelepçe talebinde bulunmuş. 22 Mayıs'ta da hâlâ takip edildiğini belirterek Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği’ne şikayette bulunmuş.

42 yaşındaki Selahattin Özdemir, 45 yaşındaki Serap Doğan'ı ablasının evinde üç saat rehin tuttuktan sonra öldürmüş, sonra da intihar etmişti. Doğan'ın daha önceden Özdemir hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı, rehin tutulduğu sırada da Kadın Destek Uygulaması (KADES) üzerinden yardım çağrısı yaptığı ortaya çıkmıştı.

KADES üzerinden ihbar alan polisin, binaya ulaştıklarında, ablasının evinde kalan Doğan'ı tanımayan yöneticinin "Serap diye biri yok" sözleri ve telefonla aranan Serap Doğan'ın da rehinken "Yanlışlıkla bastım, sorun yok" demesi üzerine tutanak tutup ayrıldığı belirtilmişti.

ELEKTRONİK KELEPÇE İÇİN İLK BAŞVURU 6 MAYIS'TA

Bu gelişmelerin ardından, cinayetle ilgili yeni bir ihmal daha ortaya çıktı. ANKA'dan Esra Tokat'ın haberine göre Serap Doğan, Elazığ 1. Aile Mahkemesi tarafından 30 Nisan’da 3 ay süre ile geçerli olmak üzere uzaklaştırma kararı aldırmıştı. Ancak bu karar devam ederken 6 Mayıs’ta Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu; Selahattin Özdemir’in kendisini takip ettiğini, tehdit ettiğini ve para istediğini belirterek şikayette bulundu.

'CAN GÜVENLİĞİM YOK'

Serap Doğan, "Can ve mal güvenliğim bulunmadığından ikametgah adresime uzaklaştırma, elektronik kelepçe gibi tüm tedbir kararlarının alınmasını talep ediyorum" talebinde bulundu.

İKİNCİ ELEKTRONİK KELEPÇE BAŞVURUSU 22 MAYIS'TA

Cinayetten bir hafta önce de son şikayeti geldi. Serap Doğan 22 Mayıs'ta da, "Selahattin Özdemir’in bu karara uymadığını ve kendisini takip ettiğini, ikamet ettiği evin önünde karşısına çıkarak 'Benimle evlenmezsen iki tane silahım var bu silahla seni öldüreceğim. Benim emniyette tanıdıklarım var ve geçen ay yaptığın şikayeti de sildireceğim' diyerek ölümle tehdit ettiğine" yönelik Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği’ne şikayette bulundu.

Serap Doğan'ın şikayet dilekçesinde bir kez daha, "Aile Mahkemesi’nden şahıs hakkında elektronik kelepçe tedbirinin uygulanmasını istiyorum" talebinde bulunduğu öğrenildi. (ANKA)

Öne Çıkanlar