İHD Kadın Komisyonu: İstanbul Sözleşmesi coğrafyadaki mücadelenin ürünüdür

İHD Kadın Komisyonu: İstanbul Sözleşmesi coğrafyadaki mücadelenin ürünüdür
İHD, 25 Kasım açıklamalarının engellenmesine tepki gösterdi. İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, "İki laf söylememizin yasaklanması utanç verici" dedi.

Yağmur KAYA


İSTANBUL - İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü dolayısyla Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) milletvekilliği bulunan siyasi partilere "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" başlıklı mektup gönderdi.

Beyoğlu PTT Şubesi binası önünde bir araya gelen İHD Kadın Komisyonu üyesi kadınlara polis, Beyoğlu Kaymakamlığı'nın dün (24 Kasım) aldığı eylem ve etkinlik yasağını gerekçe göstererek açıklama yapıldığı takdirde müdahalede bulunacaklarını söyledi.

Yasak kararına tepki gösteren İHD Eş Genel Başkanı, avukat ve insan hakları savunucusu Eren Keskin, bugünün kadına yönelik şiddete karşı ses çıkarılması gereken bir gün olduğunu, yasağın ulusal ve uluslararası hukuk normlarına aykırı olduğunu söyledi. Keskin, açıklamanın engellenmesine, "İki laf söylememizin yasaklanması utanç verici" sözleriyle tepki gösterdi.

Ardından kadınlar Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) milletvekilliği bulunan partilere mektuplarını gönderdi.

'BU COĞRAFYADAN ÇIKAN BİR MÜCADELENİN ÜRÜNÜDÜR'

İHD Kadın Komisyonu üyesi kadınlar adına Eren Keskin kısa bir açıklama yaptı. Kesin açıklamasında şunları söyledi: "İHD İstanbul Şubesi ve İHD Genel Merkezi kararıyla mecliste grubu bulunan partilere -MHP hariç- 'İstanbul Sözleşmesi'ni Geri İstiyoruz' başlıklı mektup gönderdik. İstanbul Sözleşmesi bu coğrafyadan çıkan bir mücadelenin ürünü olan bir sözleşmedir. Ve kadına yönelik şiddet alanında en önemli sözleşmedir. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi'ni geri İstiyoruz. Bütün partilere de bu çağrıyı yapıyoruz."

Öne Çıkanlar