Irak'ta yüksek mahkeme, Kürdistan’ın 'ikinci eş' kararını reddetti

Irak'ta yüksek mahkeme, Kürdistan’ın 'ikinci eş' kararını reddetti
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi parlamentosunun kadınlara eşlerinin kendilerine sormadan bir başka kadınla evlenmesi halinde boşanma hakkı tanıyan yasa değişikliği, Bağdat'taki Federal Yüksek Mahkeme'den döndü.

Artı Gerçek - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde kadın haklarının savunulması için evlilik yasasında yapılan değişiklik, Bağdat'taki Irak Federal Yüksek Mahkemesi'nde reddedildi. Federal mahkeme, "ikinci bir evliliğin birinci eşten boşanmak için yasal bir sebep oluşturmadığı" yönünde karar vererek, Kürdistan Parlamentosu’nun kadınlar lehine yaptığı değişikliği tanımadı.

Ülkede geçerli olan Irak Şahsi Kanunu'nun 40’ıncı maddesinin 5’inci fıkrasında, "Bir erkeğin eşinin izni veya rızası olmadan ikinci bir eşle evlenmesi halinde ilk eşin kocasına dava açma hakkı yoktur" deniliyor. Kürdistan parlamentosu ise söz konusu kanunda değişikliğe gitmişti.

Değiştirilen maddede, "Eşi bir başka kadınla evlenen kadının boşama hakkı vardır" deniliyordu. Böylece, ikinci evliliklerde karşı tarafa boşanma hakkı tanınmıştı.

'ANAYASAYA AYKIRI' BULUNDU

Ancak Irak Federal Yüksek Mahkemesi, Kürdistan parlamentosunda kabul edilen bu değişikliği "anayasaya aykırı" buldu ve yürürlükten kaldırılmasına karar verdi. Söz konusu kararın, Halepçe Mahkemesi’nden yapılan bir temyiz başvurusu üzerine alındığı belirtildi.

'İSLAM'DA DESTEKLENMİYOR' GEREKÇESİ

Irak Federal Yüksek Mahkemesi'nin kararında, “Kürdistan parlamentosunda yapılan yasa değişikliğinin, İslam'ın temel ilke olarak kabul edildiği Irak Anayasası’na aykırı olduğu” savunularak, "Değiştirilen madde İslam'ın hiçbir mezhebi tarafından desteklenmiyor" iddiasında bulunuldu.

'KARŞI TARAF ÇAĞRILMADAN ALINMIŞ BİR KARAR'

Kürdistan parlamentosu hukuk danışmanı Wurya Sadi, Rûdaw’a yaptığı açıklamada "Karar Halepçe Mahkemesi’nden bir yargıcın temyiz başvurusu üzerine alınmış. Irak Federal Yüksek Mahkemesi, özel bir oturumda karşı taraf hazır bulunmadan almış. Yüksek Mahkeme’nin iç tüzüğüne göre, mahkeme herhangi bir tarafa karşı olmayan davalarda kimseyi savunma için çağırmama hakkına sahiptir” dedi.

Yüksek Mahkeme’nin kararının Kürdistan Bölgesi’ndeki mahkemeleri de bağladığını belirten Sadi, "Federal Mahkeme'nin kararına göre ikinci kez evlenmek, mahkemelerde birinci eşin boşanması için sebep olmayacak" dedi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar