Jiyan Semt Pazarı’ndaki kadınlar nöbette: Pazar alanları erkeklere verildi

Jiyan Semt Pazarı’ndaki kadınlar nöbette: Pazar alanları erkeklere verildi
AKP yönetimindeki Bağlar Belediyesi kadın esnaf için kurulan kadın semt pazarını erkek esnafa açtı. Kadın pazarcılar 'belediyenin pazar yerlerini erkeklere vermesi’ tepki göstererek nöbet başlattı.

Artı Gerçek-Jiyan Semt Pazarı, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 2013 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki belediye tarafından şiddet maruz kalan, ekonomik durumu kötü ve çalışmak isteyen kadınların istihdam edilmesi amacıyla kuruldu.

Türkiye’de bir ilk olan ve 258 kadın esnafın ile açılan Jiyan Semt Pazarı HDP'li aday kazanmasına rağmen KHK'li olduğu gerekçesiyle mazbatanın ikinci sıradaki AKP'li adaya verilmesiyle birlikte erkek pazarcıların hedefi haline geldi.

AKP yönetimindeki Bağlar Belediyesi, kadınların Pazartesi günü kurduğu semt pazarı, Perşembe günü için de erkeklerin kurulmasına karar verdi. Duruma tepki gösteren kadınlar ise pazar alanlarının erkeklere verilmesine karşı nöbet tutmaya başladı.

Amida Haber’e konuşan kadınlar, pazar alanın erkelere satıldığını belirterek duruma tepki gösterdi. Kadınlar, “Burası kadına aitti, kadına ait kalacak. Bizim bir pazarımızı belediye erkeklere sattı. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bir kadının gücü yetmiyor erkeklere… Belediyenin gücü kolu kanadı kırık olan kadınlara mı yetiyor. Niye erkeklere bizim yerimizi veriyor” dedi.

Dün gece kadınların başlattığı nöbet devam ederken sabah saatlerinde nöbet yerine polis ve Bağlar Belediyesi zabıta ekipleri geldi. Kadın Semt Pazarı’nın temsilcileri görüşmek için Bağlar Belediyesi’ne gittiği belirtildi.

TÜRKİYE’NİN İLK KADIN PAZARI

Jiyan Semt Pazarı (Diyarbakır Bağlar Kadın Pazarı), DBP’li Bağlar Belediyesi'nin bir projesi olarak 2013 yılında Diyarbakır'ın ilk kadın semt pazarı olarak açıldı. Tamamı kadın esnaftan oluşan pazarda kimi kadın tuhafiyecilik yaparken, kimisi meyve ve sebze satmaya başladı.

Yüksel Baran yönetimindeki Bağlar Belediyesi’nin projesi olan bu pazar, şiddete maruz kalan, boşanan, ekonomik şiddete uğrayan kadınların istihdam etmek üzere hayata geçirildi.

Pazarın kurulduğu ilk yıllarda belediye tarafından kadınlara verilen pazar alanı yeni yeni yapılaşmaya açılmıştı. Zamanla yeni mahallelerin kurulmasıyla birlikte işlek bir hale dönüşen pazar erkek esnafın hedefi haline geldi.

Pazar yerlerini erkek pazarcılardan korumak isteyen kadınlar 9 yıldır mücadele ediyor. Dönem dönem pazarda yer edinmeye çalışan erkekler, kadın pazarcıların direnişi sayesinde bugüne kadar semt pazara giremediler.

2021 yılında AKP’li Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, 400 erkek esnafın alınmasına ilişkin verdiği karara tepki gösteren kadın pazarcıların talepleri üzerine belediye pazarı birleştirilmesi kararından vazgeçmişti.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar