KADEM: Hak ettikleri cezayı almaları için sonuna dek takipçisi olacağız

KADEM: Hak ettikleri cezayı almaları için sonuna dek takipçisi olacağız
Yayınlanma:
A+ A-
KADEM, H.K.G davasında bakanlığın avukatları dışındakilerin katılım taleplerinin reddedilmesine tepki gösterdi. Duruşmaya ara verildiğinde açıklama yapan KADEM, adil bir yargılama için davanın sonuna dek takipçisi olacakları mesajını verdi.

Artı Gerçek - İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi altı yaşındayken müridi Kadir İstekli’yle ‘imam nikahı' ile evlendirme adı altında sistematik cinsel köleliğe maruz bırakmasına ilişkin davada duruşmaların kapalı yapılmasına karar verilmesi ve yayın yasağı getirilmesine kadın örgütleri tepki gösterdi. KADEM Hukuk Kurulu Başkanı Helin Görgül, “Toplumun vicdanını derinden yaralayan her olayda olduğu gibi, bu önemli davada da yargılamanın en hızlı ve adil şekilde gerçekleştirilmesi, iddiaların aydınlatılması ve sanıkların hak ettikleri cezayı almaları için sonuna dek davanın takipçisi olacağız” dedi.

H.K.G'nin sistematik cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin davanın ilk duruşması, bugün İstanbul Kartal Adliyesi’ndeki Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Tutuklu sanıklar Gümüşel ile İstekli, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme, mağdur H.K.G. ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatlarının katılma taleplerini kabul etti, diğer tüm katılma taleplerini ise “suçtan doğrudan zarar görmedikleri” gerekçesiyle reddetti. Mahkeme, sanık avukatlarının talebi doğrultusunda da duruşmaların kapalı yapılmasına (gizlilik) karar verdi. Aile Bakanlığı'nın başvurusu üzerine dün de dava ile ilgili yayın yasağı getirilmişti.

'ÇOCUKTAN GELİN OLMAZ'

ANKA'da yer alan habere göre, duruşmaya saat 16:30’a kadar ara verildiği sırada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu KADEM’in üyeleri, adliye önünde açıklama yaptı. “Çocuk istismarına hayır” ve “Çocuktan gelin olmaz” yazılı dövizlerin taşındığı açıklamada KADEM Hukuk Kurulu Başkanı Helin Görgül, şunları söyledi:

“Sanıkların, çocuğun cinsel istismarı, cinsel saldırı ve nitelikli cinsel saldırıyla suçlandığı davada mağdur, can güvenliği sebebiyle 17 Ocak günü İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’nde talimat yoluyla dinlenmişti. Aile Bakanlığı’nın da müdahil olduğu bu davaya, bugün Türkiye’nin birçok yerinden baro temsilcileri, birçok sivil toplum örgütü temsilcileri katılmıştı. Biz de müdahil talebinde bulunduk, ancak müdahillik talepleri mahkeme tarafından kabul edilmedi. Sadece mağdur vekilinin davaya katılması kabul edildi ve Aile Bakanlığı’nın müdahilliği kabul görüldü. Bundan sonraki duruşmanın da kapalı olarak yapılmasına karar verildi. Toplumun vicdanını derinden yaralayan her olayda olduğu gibi, bu önemli davada da yargılamanın en hızlı ve adil şekilde gerçekleştirilmesi, iddiaların aydınlatılması ve sanıkların hak ettikleri cezayı almaları için sonuna dek davanın takipçisi olacağız.”

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.G.K'nin altı yaşından itibaren 'evlilik' adı altında cinsel köleleştirilmesiyle ilgili açılan davanın ilk duruşması Kartal Anadolu Adliyesi 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüş, duruşma öncesi, tutuklu yargılanan Yusuf Ziya Gümüşel için adliye yakınlarında toplanan tarikat üyeleri, polis koruması altında tekbirler getirmiş, dualara okumuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar