Kadıköy’deki 25 Kasım eylemleri de yasaklandı: 70'i aşkın kadın gözaltında

Kadıköy’deki 25 Kasım eylemleri de yasaklandı: 70'i aşkın kadın gözaltında
Kadına Şiddete Karşı Mücadele Günü Kapsamında Kadıköy'de yapılacak açıklama da yasaklandı. Kadın Meclisleri’nin eylemi engellenirken çok sayıda kadın gözaltına alındı. İlerici Kadınlar Derneği’nden kadınlara müdahale eden polis, 23 kadını gözaltına aldı.

Yağmur KAYA


İSTANBUL - Kadın örgütlerinin, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Kadıköy'de düzenlemek istediği eylem Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Kaymakamlık, eylemin "Toplumda infial uyandıracak milli, vicdani ve insani değerlere dokunabileceği, toplumsal iç barışı tehdit edebileceğini ve kamusal düzeni bozabileceği" bahanesiyle yasaklandığını duyurdu.

Kadın Meclisleri ise "Kadınları keyfi yasaklarla durduramayacaksınız. Hep beraber Kadıköy’de olacağız" diyerek yasakları tanımadığını söyledi.

KADINLAR GÖZALTINA ALINDI, GAZETECİLER ENGELLENDİ

"Şiddetsiz, sömürüsüz bir dünyayı mücadelemizle kazanacağız" sloganıyla Kadıköy Eminönü İskele Meydanı'nda toplanarak açıklama yapmak isteyen kadınlara, polis müdahale ederek çok sayıda kadını gözaltına aldı. Bu sırada haber takibi yapan gazeteciler de polis tarafından engellendi. 70'i aşkın kadın gözaltına alındı.

İLERİCİ KADINLAR DERNEĞİ’NDEN 23 KADIN DA GÖZALTINDA

Ayrıca saat 14.00'te Süreyya Operası önüne buluşma çağrısı yapan İlerici Kadınlar Derneği’nin basın açıklaması da polis tarafından engellendi. Polis, Türkiye Komünist Partisi binası girişinde İlerici Kadınlar Derneği üyesi 23 kadını gözaltına aldı.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar