TJA aktivisti Figen Aras'ın davasının Ankara’daki soruşturma ile birleştirilmesi istendi

TJA aktivisti Figen Aras'ın davasının Ankara’daki soruşturma ile birleştirilmesi istendi
Kadın Akademisi üyesi Figen Aras’ın 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla davanın duruşması Diyarbakır'da görüldü. Mahkeme davanın Ankara’da devam eden soruşturma dosyası ile birleştirilmesini istedi.

DİYARBAKIR - Kadın kurumları ve kadın aktivistlerine yönelik gözaltı, tutuklama ve yargılamalar sürüyor. 30 Kasım’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Özgür Kadın Hareketi’ne (Tevgera Jinên Azad-TJA) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan Kadın ve çocuk hakları aktivisti, Kadın Akademisi üyesi Figen Aras’ın “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla davanın duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

DOSYANIN ANKARA’DA DEVAM EDEN SORUŞTRUMA İLE BİRLEŞTİRİLMESİNİ İSTEDİ

Ankara Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Figen Aras’ın duruşmaya Ses Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmada Aras’ın avukatı Ruşen Seydaoğlu hazır bulundu. Aras ve avukatının yaptığı savunmanın ardından duruşma savcısı dosyanın Ankara’da bulunan soruşturma dosyası ile birleştirilmesi talebinde bulundu. Mahkemede benzer bir görüşte bulunarak Ankara’da devam eden soruşturmanın koğuşturmaya yer olduğu takdirde birleştirilmesi yönünde talepte bulundu. Mahkeme taleplerinin cevabının beklenilmesine karar vererek duruşmayı 8 Mart 2023 tarihine erteledi.

BİRLEŞTİRİLMESİ İSTENEN DOSYA ANKARA’DA

Mahkemenin birleştirilmesini istediği soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. 30 Kasım’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “örgüt yöneticiliği”, “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası” ve “örgütüne finansman sağlamak” iddiasıyla Özgür Kadın Hareketi’ne (Tevgera Jinên Azad-TJA) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 14 kentte 57 eve baskın düzenlendi. 50 kadın hakkında gözaltı kararı alınıp Diyarbakır başta olmak üzere bir çok kentte gözaltına alınan kadın aktivistler gözaltına alınıp Ankara’ya götürülerek tutuklanmıştı. Figen Aras’ta gözaltına alınıp tutuklanan kadınlar arasında bulunuyor. (Artı Gerçek)

Öne Çıkanlar