Gözaltına alınan TJA aktivisti sekiz kadın tutuklandı

Gözaltına alınan TJA aktivisti sekiz kadın tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Ankara merkezli soruşturma kapsamında Ankara Adliyesi’ne getirilen Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi - TJA) aktivisti sekiz kadın tutuklandı, 13 kadın ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı.

Artı Gerçek-Ankara merkezli soruşturma kapsamında Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Muş, Ağrı, Antep ve Siirt’te 29 Kasım’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 20 kadın, Ankara Emniyeti’nde 4 gün sonra tamamlanan ifade işlemlerinin ardından bugün Ankara Adliyesi’ne getirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen 12 savcı tarafından başlayan ifade işlemleri, 11 saat sonra tamamlandı.

SEKİZ KADIN TUTUKLANDI

Savcılık tarafından “örgüt yöneticiliği” ve “örgüt adına faaliyette bulunmak” iddiasıyla ifadeleri alındıktan sonra mahkemeye sevk edilen Figen Aras, Figen Ekti, Mekiye Ormancı, Didar Çeşme, Bedia Akkaya, Hatice Güngör, Hülya Kınağu ve Gülistan Dehşet tutuklandı.

13 KADINA EV HAPSİ

Mahkemeye sevk edilen Yeliz Ayyıldız Kıyak, Hülya Taşar, Zekiye Güler, Sultan Esen, Meral Şimşek, Zeynep Boğa, D.A., Merve Tekin Demirel, Hazal Aras, Aysel Ceylan, Beritan Canyaş, Tamcihan Çelebi ve Diyarbakır’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Hatice Ay, ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı.(MA)

Öne Çıkanlar