Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun kapatma davası ertelendi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun kapatma davası ertelendi
Yayınlanma:
A+ A-
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'na açılan kapatma davasının 2’nci duruşmasında mahkemeye bir kez daha "davayı reddedin" çağrısı yapıldı. Duruşma 11 Ocak 2023'e ertelendi.

Artı Gerçek - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun kapatılması davasının ikinci duruşması Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde görüldü.

Duruşmaya İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Avukat Nazan Moroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Karaca Biçer ve erkek şiddetiyle öldürülen kadınların yakınları da takip etti.

Davayı takip eden Bianet'ten Evrim Kepenek ve Ece Deniz'in aktardıklarına göre; davada konuşan dernek avukatlarından Rukiye Leyla Süren "İlk duruşma 1 Haziran’da yapıldı. Şimdi 1 Ekimdeyiz. Merak ettim baktım, biz üç ayda kaç davaya katılmışız. Adli tatil olmasına rağmen platform olarak 72 dava takip etmişiz. Bunların içinde öldürülen kadınlar, istismar edilen çocukların davaları var. 1 Haziran ve 1 Ekim tarihleri arasında 114 kadın öldürüldü. 76 kadın şüpheli şekilde öldü. Ben isterdim ki kimse bu davadan dolayı burada olmasın” dedi.

"EMNİYET'İN HUKUKA AYKIRI KAYITLARINDAN VAZGEÇİLMELİ"

Daha sonra söz alan avukat Sevda Nur Bayram da şunları söyledi:

"Davada mahkemenin Emniyet'in istediği kayıtlar hukuka aykırı ve bu kayıtların istenmesinden vazgeçilmeli. Hukuka uygun olmayan deliller dikkate alınıyor. Listemizdeki tüm tanıkların dinlenmesini talep ediyoruz.”

"İlk celsedeki SEGBİS kaydı hukuka aykırı yazılmış ve bir çok hukuku terimi dahi yanlış yazılmış. Bu celsedeki kayıtların da başkaca bilirkişilerce yapılmasını istiyoruz."

NAKIPOĞLU: DAVAYI REDDEDİN

Mor Çatı adına konuşan Selin Nakıpoğlu da davanın hukuka aykırı olduğunu ifade ederek, "Bizlerin müdahillik taleplerini dinleyin. Bu davayı reddedin” dedi.

MÜDAHİLLİK KARARLARI REDDEDİLDİ, TANIKLAR DİNLENECEK, DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme Başkanı ara kararını açıkladı. Bir grup tanık için davetiye çıkartılmasına, diğer tanıkların mahkemede dinlenmesine karar verildi.

Mahkeme, tüm müdahillik taleplerini reddetti.

Bir sonraki duruşma 11 Ocak 2023’te görülecek.

DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA

Duruşma öncesi yapılan açıklamada konuşan aileler "Derneğimizi kapatmayın. Devlet bize sahip çıkmadınız, bu dernek sahip çıktı" dedi. (Kaynak)