Kadın gazeteciler, meslektaşları Esra Solin Dal için bir araya geldi: ‘Çıplak arama suçtur’

Kadın gazeteciler, 26 Nisan’da tutuklanarak cezaevine gönderilen meslektaşlarından çıplak arama işkencesine maruz bırakıldığı belirtilen MA muhabiri Esra Solin Dal için basın açıklaması yaptı. Gazeteciler çıplak aramanın suç olduğunu hatırlattı.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - İstanbul merkezli operasyonla tutuklanan gazetecilerden Mezopotamya Haber Ajansı (MA) muhabiri Esra Solin Dal için kadın gazeteciler bir araya geldi. Dal’ın, gönderildiği Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde çıplak arama işkencesine maruz bırakıldığını belirten gazeteciler, yaşananlara tepki göstermek için Şişli Meydan’da buluşarak bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklamaya çok sayıda sivil toplum kuruluşu katılırken DEM Parti vekili Özgür Saki ve HDP eski vekili Musa Piroğlu katıldı. Ortak basın metni Kürtçe ve Türkçe okunurken ilk açıklamayı Serpil Ünal okudu. Esra Solin Dal için alana getirilen pankartta “Gazetecilik değil çığlak arama suçtur” yazarken, “Özgür basın susturulamaz”, “Jin jiyan azadi” “çıplak arama işkencedir” sloganları atıldı.

d9a0e68e-abc8-48bf-ae55-3ec08737f83c.jpg

Ünal’ın seslendirdiği açıklamadan öne çıkanlar şöyle:

‘İLK GÜN SU VERİLMEDİ, AÇ BIRAKILDI’

“Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinde çıplak arama işkencesi yapıldı. Gazeteci Esra Solin’i cezaevinde ziyaret eden İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin’in verdiği bilgiye göre, Esra Solin’e yönelik hak ihlalleri bunlarla sınırlı değil.
Gazeteci arkadaşımıza ilk gün su verilmedi, sadece bir parça ekmek verildi. Kasıtlı olarak aç bırakıldı. Ayrıca havalandırma hakkı da kullandırılmadı. Kabul etmiyoruz! Yapılanların tamamı suçtur, insan haklarına aykırıdır.

‘HAKİKAT MÜCADELESİ VERMEKTEN VAZGEÇMİYORUZ’

Bugün hakikat mücadelesi veren özgür basın çalışanları iktidarın hedefinde. Onlarca özgür basın çalışanı sistematik saldırılar nedeniyle cezaevine konuyor. Fakat her koşulda gazetecilik yapmaya devam ediyorlar. Biz gazeteciler olarak basının özgürlüğünü savunmaktan ve hakikat mücadelesi vermekten vazgeçmiyoruz. Özgür basın her koşulda bedel ödemeye ve bu ülkedeki karanlıkları aydınlatmaya devam edecek. Ne tutuklamalar ne baskılar ne çıplak arama gibi işkenceler özgür basına geri adım attıramayacak.”

a360ef0d-fc8f-430d-98fb-3d2b8b867c1a.jpg

‘GAZETECİLER DEĞİL, ÇIPLAK ARAMA YAPANLAR YARGILANMALIDIR’

Deşifre ediyoruz! Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde kadınlara işkence var. Gazeteciler değil, kadın gazeteciye işkence edenler cezalandırılmalı. Hatırlatıyoruz! Gazetecilik değil çıplak arama suçtur. Gazeteciler değil, çıplak arama yapanlar yargılanmalıdır.

ÇIPLAK ARAMAYA İLİŞKİN MAHKEME KARARLARI HATIRLATILDI

Gazeteciler açıklamada, daha önce çıplak arama işkencesine dair verilen mahkeme kararlarını hatırlattı:

“AYM 2 Mayıs’ta Anayasa Mahkemesi, çıplak aramaya maruz kalan bir kadının başvurusunda, “kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkının ihlal edildiğine” karar verdi.

-Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı ve kızı Mimar Cansu Yapıcı’nın şikayetiyle açılan davada üç polis, çıplak arama uygulamasıyla işkence yapmak suçundan yargılanıyor.

-Kocaeli İnfaz Hakimliği, tutuklu avukatlara ‘çıplak aramaya direndikleri’ için verilen disiplin cezasını reddetti. Hakim Atilla Darı, cezaevi idaresinin verdiği disiplin cezasının hukuka aykırı olduğuna, ceza için gerekli koşulların oluşmadığına karar verdi.

‘ÇIPLAK ARAMA SUÇTUR’

Esra Solin Dal’ın yaşayabileceği olumsuzluklardan Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’ni sorumlu tutacaklarını söyleyen gazeteciler, tutuklulara karşı işlenecek suçların da takipçisi olacaklarını belirterek “Çıplak arama suçtur” dedi. (ARTI GERÇEK)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar