Kadınlar, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararına tepkili: Öfkeliyiz ama vazgeçmiş değiliz

Kadınlar, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararına tepkili: Öfkeliyiz ama vazgeçmiş değiliz
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Temmuz 2022 02:55
A+ A-
Kadın Örgütleri Temsilcileri, Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine ilişkin kararının iptali ardından mücadeleyi devam ettireceklerini vurguluyor.

Yağmur KAYA


+GERÇEK- Danıştay 10. Daire, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine ilişkin kararının iptali talebini reddetti. Karar, 3'e karşı 2 oyla alındı.

Danıştay’ın, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine ilişkin kararının iptali talebini reddetmesine tepki gösteren kadın örgütleri tepkili. Kadın Örgütü temsilcileri, "Kadınlar o sözleşmenin her bir maddesini mücadeleleriyle var ettiler. Uygulanması için her gün canları pahasına mücadele ettiler. Çünkü İstanbul Sözleşmesi kadınları yaşatacak olandır" diyerek  İstanbul Sözleşmesi’nden ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyeceklerini vurguladı. 

ERALP: ÖFKELİYİZ AMA VAZGEÇMİŞ DEĞİLİZ

Kadınlar Birlikte Güçlü üyesi Feride Eralp, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine ilişkin kararının iptali talebini reddetti şu sözlerle tepki gösterdi:

"Danıştay her dört duruşma gününde katılan binlerce kadın avukatın erkek şiddetinin bu ülkede nasıl önlenmediğine, İstanbul Sözleşmesi’nin bütünsel yaklaşımının neden yaşamsal olduğuna, tek bir adamın kararıyla temel haklarımızın kısıtlanmasının nasıl Anayasa’ya aykırı olduğuna dair sözlerini dinledikten sonra 3’e 2 oyla Cumhurbaşkanı kararının iptalini reddetti. Tek adamın atadığı yargının tek adamın kararını bozamamasına elbette şaşıramıyoruz. Ülkedeki hukuksuzluğun, Pınar Gültekin davasında katile haksız tahrik verebilen erkek adaletin bir başka örneği, tescili oldu bu. Karşı oy kullanan 2 hakim olması bile kadın hareketinin amansız mücadelesinin başarısıdır. Bu mücadele sayesinde biliyoruz ki çok yakında İstanbul Sözleşmesi yeniden imzalanmakla kalmayacak, etkili uygulanacak. Çünkü o sözleşmenin teminatı, savunduğu eşitlik için mücadele eden kadın ve lgbti+lar. Bu yüzden bugün öfkeliyiz ama asla vazgeçmiş ya da umutsuzluğa kapılmış değiliz."

Feride Eralp

KOCA: GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ 

Eşitlik Kadın Örgütü üyesi Demet Koca, kadınların kurtuluş mücadelesini bir günde var olmadığını, eşitlik ve özgürlük mücadelelerinin tarih sahnesinde hep olduğu ve olmaya da devam edeceğini söyledi:

"İstanbul Sözleşmesi'nin içerdiği tarihsel haklar sokakta kazanılan mücadeleyle, dünyanın her yerinde kazanılan mücadelelerle tarihe geçti. Biz bu tarihsel haklarımızı örgütsel mücadeleyle kazandık. Kadın hakları emekçi hakları her türlü hakkın tarihinde örgütlü bir mücadele geçmişi var. Otoriter rejimlerin altında tüm bu haklar bütünlüklü olarak saldırı altında, kadınların hakları da tüm bu gerekçeyle İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesiyle tehlikeye girdiği bir süreçten geçtik ancak İstanbul Sözleşmesinin içerdiği hakları ve daha fazlasını toplumsal eşitlik mücadelesiyle yeniden kazanmak üzere mücadelemize devam edeceğiz. Hiçbir hak mahkeme kapılarında kazanılmadı ancak elbette son ana kadar verilen bu mücadele çok önemli çok sembolikti kadınlar haklarından kolay kolay vazgeçmeyeceğini her adımda tekrar tekrar gösterdiler. Bundan sonrası için somut haklarımızı kazanmak eşitliği ve özgürlüğü toplumsal eşitlik mücadelesiyle birleştirmek ön açıcı bir mücadeleyi devam ettireceğiz. AKP rejiminin geldiği noktada bu saldırıları püskürtmek devrimci kadınların görevi. Biz bir adım geri atmayacağız. Eşitlik ve özgürlük mücadelemiz sürecek."

Demet Koca

KESİKTAŞ:SEÇİMDE BUNUN KARŞILIĞI VERİLECEKETİR 

Eşitlik İçin Kadın Platformu üyesi Tülin Kesiktaş ise şunları söyledi:

"Daha güçlü eylemlerle İstanbul Sözleşmesi’ni, kadın haklarını yine savunmaya devam edeceğiz. İlk defa; dünyada böyle bir şey oldu: Kadınlar, Danıştay’ta kaç kere haklarını savundular. Halkın iradesine rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu uluslar arası sözleşmeyi feshetti. Danıştay’da bu karara ‘evet’ dedi. Bu böyle kalmayacak. Daha güçlü, daha kararlı bir şekilde yine savunmamıza devam edeceğiz. Dağlara, taşlara her yere İstanbul Sözleşmesi’ni yazdık, savunduk ve İstanbul Sözleşmesi’ni bilmeyen insanlar bile öğrendiler. Kadın cinayetleri hızla devam ederken Cumhurbaşkanı’nın halkın, kadınların iradesine rağmen İstanbul Sözleşmesini reddetmesi, Danıştay’ın aynı doğrultuda karar vermesi asla kabul edilemez. Önümüzde seçimler var. Eminim ki kadınlar seçimde bunun karşılığını mutlaka vereceklerdir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar