Kadınlar Ege kentlerinde sokağa indi: Saray rejimine karşı kadın mücadelesi

Kadınlar Ege kentlerinde sokağa indi: Saray rejimine karşı kadın mücadelesi
Ege bölgesinin tüm illerinde sokağa çıkan yüzlerce kadın, iktidarın kadınlara yönelik saldırısına, erkek şiddetine karşı mücadele edeceklerini vurgularken, Filistin, Rojava ve Afganistan'da direnen kadınlara da selam gönderdi.

Artı Gerçek - İzmir Kadın Platformu (İKP), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddette Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Alsancak eski Leman Kültür önünden Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. "Savaşa, yoksulluğa, gericiliğe, erkek-devlet şiddetine karşı mücadeleyi yükseltiyoruz" yazılı pankartın açıldığı yürüyüş boyunca "Hayatlarımız pamuk ipliğine bağlı değil, mücadeleye bağlı", "Umutsuzluğa kapılırsan bu kalabalığı hatırla", "Yaşamı değiştirmeye irademiz de gücümüz de var" ve "Zaman Denizler olmak zamanı” yazılı dövizler ile Hevrîn Xelef, Deniz Poyraz, Nagihan Akarsel, Gülistan Doku ve Garibe Gezer'in fotoğrafları taşındı.

Yürüyüş sırasında sık sık "Jin jîyan azadî”, ”Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz", "Rojava'da direnen kadınlara bin selam" sloganları atıldı. Açıklamaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk'un yanı sıra yüzlerce katıldı. Yürüyüşte sık sık Rojava'da, Filistin'de ve Afganistan'da direnen kadınlara da selam gönderildi.

1-izm-25-11-2023-izmir-kadin-platformu-25-kasim-eylemi6.jpg

‘GERİCİ İTTİFAKA KARŞI KADIN MÜCADELESİ’

İKP adına basın açıklamasının Türkçesini Pınar Çetinkaya ve Elif Uygurlu, Kürtçesini ise Emine Bozdağ okudu. Saray rejimi ve gerici ittifakların kadın hayatı, bedeni ve emeğine saldırılarına karşı kadınların da mücadele ettiği vurgulanan açıklamada, "Ortadoğu'dan Avrupa'ya, Latin Amerika'dan Türkiye'ye direnen kadınlar birbirine ilham oluyor, kadın dayanışması sınır tanımıyor” denildi. İstanbul Sözleşmesi’nin bir gecede feshedildiği hatırlatılan açıklamada, “6284 sayılı yasa, nafaka hakkımız gasp edilmeye, boşanma hakkımız engellenmeye, çocuk istismarı aklanmaya, medeni kanun değiştirilmeye çalışılıyor" dedi.

‘ERKEK ŞİDDETİ 253 CAN ALDI’


Açıklamada, 2023 yılının ilk 10 ayında 253 kadının erkekler tarafından katledildiği,194 kadının şüpheli şekilde ölü bulunduğu belirtilerek, faillerin çoğunun; eş, eski eş ya da yakın akraba olduğuna dikkat çekildi. Kadınların erkek şiddetinin yanı sıra ekonomik krizle de mücadele ettiği aktarılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Tek adam rejimi kamusal alanı yeniden gericilik ile inşa etmeye çalışıyor. ÇEDES uygulaması ve kız okulları ile çocukların geleceğinin cemaat ve tarikatlara teslim edilmeye çalışılıyor. Genç kadınların ekonomik krizle beraber barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi en temel haklarına ulaşamaz hale geliyor. Heybemizde Zeren’in, Sibel Ünlü’nün, Pınar Gültekin’in düşleri, isyanı ile haykırıyoruz: Faillerimizi tanıyoruz; unutmak, affetmek yok.”

‘KÜRT KADINLARI HEDEFTE’

Kürt kadınlarının siyaset yapmasının engellendiği, tutuklama ve baskılarla siyaset sahnesinden uzaklaştırılmaya çalışıldığı aktarılan açıklamada, şöyle denildi:

"Kürt kadınları iktidarın özel olarak hedefinde. HDP’ye yönelik operasyon sürerken mücadele arkadaşımız, kız kardeşimiz HDP İzmir İl Eşbakanı Berna Çelik tutuklanıyor, çıplak arama işkencesine maruz bırakılıyor. Onur Gencer tarafından katledilen Deniz Poyraz’ın katiline ise ödül gibi ceza veriliyor. Azami tutukluluk süresi biten Gülten Kışanak hala cezaevinde tutuluyor. 25 Kasım’da erkek-devlet şiddetine karşı sokaklarda olmayı suç saymaya çalışan devlet, Sosyalist Kadın Meclisleri’nden Satiye ve Beycan’ı evlerinden gözaltına alıyor. Bu düşmanlığı teşhir ederek, en geniş dayanışma gücünü örmek, bu saldırılara karşı savunma hattımızı kurmak bu iktidara vereceğimiz en net cevap olacaktır.”

EGE İLLERİ SOKAKTAYDI


Ege bölgesinde ayrıca Muğla'nın Menteşe, Milas, Bodrum, Ortaca, Fethiye, Marmaris, Datça ilçeleri, Aydın'da Efeler, Kuşadası ve Didim ilçeleri ile Manisa ve Denizli'de de kadınlar erkek şiddetine karşı sokağa çıktı. İktidarın 6284 Sayılı Kanun, nafaka hakkı ve kadınları koruyan yasalara saldırılarına karşı mücadelenin yükseleceği mesajını veren kadınlar, sokakları terk etmeyeceklerini vurguladı. (MA)

Öne Çıkanlar