Kadınlar seçim öncesi toplanıyor: 11 kentte forum düzenlenecek

Kadınlar seçim öncesi toplanıyor: 11 kentte forum düzenlenecek
Yayınlanma:
A+ A-
Kadınlar, 2023 seçimleri öncesi taleplerini yükseltmek için Ekim ve Kasım aylarında ‘EŞİK Kadın Forumları’nda bir araya gelecek.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), 2023 seçimleri öncesi taleplerini duyurmak ve dayanışmak amacıyla "EŞİK Kadın Forumları" düzenleyecek. İlk aşamada 11 kentte yapılacak olan "Kadın Forumları"nın ilk durağı Van olacak. Van Barosu’nda 1 Ekim Cumartesi günü yapılacak forumun ardından ikincisi Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 2 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek. Forumlarda kadın kazanımlarına yönelik tehditler, kadın mücadelesi ve ortak talepler konuşulacak.

EŞİK’TEN 5 ACİL TALEP

EŞİK tarafından yapılan açıklamada, "Seçim hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, iktidar milyonlarca kadına daha çok baskı, daha çok ayrımcılık ve şiddetten başka bir şey vaat etmiyor. Kadın katillerini cesaretlendiren, nefret söylemlerini boca edenleri ödüllendiriyor. Muhalefet ittifaklarının şimdiye dek açıkladıkları programlarda ise toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için İstanbul Sözleşmesi’nin de önerdiği bütüncül politikaların eksik yer aldığını, yaşanan önemli krizlerden birinin de eşitlik krizi olduğunun gözden kaçırıldığını, çöküşten çıkış için acil önlemler önermediklerini izliyoruz. Bu nedenle EŞİK Platformu olarak 2020 yılında belirlediğimiz 5 acil talebimizi konuşmak, ortaklaştırmak ve tüm muhataplarına tekrar hatırlatmak yaşamsal bir önem taşıyor. Eril siyasetin kalın duvarlarını birlikte aşmak, tanışmak, dayanışmak için her siyasal görüşten ve toplumsal kesimden kadınlarla EŞİK Kadın Forumları’nda bir araya geliyoruz" denildi.

EŞİT VE ÖZGÜR BİR YAŞAM

Forumların devam edeceği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Önemli bir seçimin eşiğindeyken, ülkenin her yerindeki kadınların seçiminin laik, demokratik, adil, eşit, tüm haklara saygılı siyasetten yana olacağını en güçlü şekilde göstermek üzere yola çıkıyoruz. Bizler eşit ve özgür olduğumuz, baskı, şiddet ve ayrımcılığa uğramadığımız, huzurla ve umutla dolu bir hayat yaşamak istiyoruz. Böyle bir hayatı hak ediyoruz. Eşitlik ve özgürlük yolculuğumuza ekim ve kasım ayı boyunca başka şehirlerden devam edeceğiz."

Açıklamada, 5 acil talep şu şekilde sıralandı:

-Eşit yurttaşlık hakkımızı aşındırmaktan vazgeçin.

-Kazanılmış haklarımızı tehdit eden söylem ve girişimlere son verin.

-Evde, işte, sokakta, tüm toplumsal yaşamda şiddetsiz bir yaşam sürme hakkımız için acil eylem planı uygulayın.

-Eğitimi eşitlikçi, ayrımcılıktan uzak, bilimsel, laik, parasız hale getirin.

-Eşit istihdam, kreş ve işyerinde şiddeti önleme mekanizmaları için etkin politikalar uygulayın.(MA)

Öne Çıkanlar