Kadınlardan 25 Kasım bildirisi: Eşitliğimiz için sokağa çıkmak suç değil

Kadınlardan 25 Kasım bildirisi:  Eşitliğimiz için sokağa çıkmak suç değil
Yayınlanma:
A+ A-
Kadıköy'de bildiri dağıtan kadınlar, 25 Kasım'da Taksim Tünel de gerçekleşecek olan buluşmaya katılım çağrısında bulundu. Kadıköy Süreyya Operası önünde yüzlerce çevik kuvvet ekipleri vardı. Kadınlar ara sokaklarda bir araya geldi.

Yağmur Kaya


Artı Gerçek- 25 Kasım Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında Kadıköy'de bildiri dağıttı.

25 Kasım'a çağrı için bildiri dağıtan kadınlar, dağıtımın ardından Mehmet Ayvalıtaş Parkı'nda bir araya gelerek açıklamada bulundu.

Bildiri dağıtımının yasa dışı ilan edilmeye çalışıldığını, bildiri dağıtımının polis tarafından engellenmeye çalışıldığını söyleyen 25 Kasım Kadın Platformu üyesi Nevruz Tuğçe Özçelik, tüm engelleme girişimlerine rağmen çağrılarını kadınlara ulaştırmayı başardıklarını belirtti. Özçelik, "Bildirileri elden elden kadınlara ulaştırmak için elimizden geleni yaptık. Eğer bildirileri aramak isterseniz kapıların, bardakların altında ve cebinizde bulabilirsiniz" dedi.

9e708ddc-f871-483a-a3c0-911a5e04f7bb.jpg

Ardından söz alan platform üyesi Feride Eralp, Avcılar'da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için bildiri dağıtan sekiz kadının gözaltına alınmasına dikkat çekerek şunları söyledi:

"Arkadaşlarımıza 'suçu ve suçluyu övme' suçu isnat edildi. Bunu asla kabul etmiyoruz. Çok iyi biliyoruz ki erkek-devlet şiddetine, kadın ve trans cinayetlerine 'hayır' demek suç değil yaşam hakkıdır. Eşitliğimiz için sokağa çıkmak suç değil. Esas suçlu da biz değil kadın katillerini beraat ettiren yargı, kadınları korumak yerine bizleri engellemeye çalışan kolluk güçleri ve onların başlarındakilerdir. Esas suçlunun kim olduğunu kadınlar çok iyi biliyor."

Öne Çıkanlar