Kayseri'de kadınlardan Edanur Çoban için eylem: Bireysel silahlanma son bulsun

Kayseri'de kadınlardan Edanur Çoban için eylem: Bireysel silahlanma son bulsun
Yayınlanma:
A+ A-
Kayseri'de kadınlar, Gökhan Çatbaş tarafından sokak ortasında öldürülen 18 yaşındaki Edanur Çoban için eylem yaptı. Eylemde konuşma yapan Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi Başkanı Ayşe Uzun, bireysel silahlanmaya dikkat çekti ve "Artık yeter" dedi.

Deniz Can BULUT


KAYSERİ - Üniversiteyi kazanan ve eğitim masrafları için restoranda garson olarak çalışan 18 yaşındaki Edanur Çoban, 13 Eylül günü Gökhan Çatbaş tarafından sokak ortasında pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi, Edanur Çoban için bugün Cumhuriyet Meydanı'nda eylem yaptı.

'ARTIK YETER, BİREYSEL SİLAHLANMAYA DİKKAT'

Şube Başkanı Ayşe Uzunlu, eylemde şöyle konuştu:

“Edanur Çoban henüz 18 yaşındaydı. İnternetten bir tıkla alınan silahla öldürüldü. Üniversitede adalet okuyacak, gardiyan olacaktı. Harçlığını çıkartmak için okul açılıncaya kadar bir restoranda çalışıyordu. Alınmayan önlemler, verilmeyen eğitimler, uygulanmayan yasalar kadınlarımızın hunharca katledilmesine sebep oluyor. Söyledik, dinlenmedi. Anlattık, yapılmadı. Bağırdık, duyulmadı. Bundan sonra sessiz haykıracağız. Artık yeter. Kadın cinayetlerine son. Bireysel silahlanmaya dikkat."

0da48090-70dc-4d04-b4c8-659abc9d01bb.jpg

'KIZIMIN UMUTLARI YARIM KALDI'

Edanur Çoban'ın babası Akın Çoban zanlının en ağır cezayı almasını istedikleri söyledi. Çoban, "Adaleti sağlayacaktı ama yarım kaldı umutları kızımın. Adalet okuyup yükselebildiği kadar yükselip adaleti sağlayacaktı. Benim kızım bunu hak etmedi. Başka Eda’ların canı yanmasın, başka annelerin babaların canı yanmasın. Bu insanların 3-5 sene yatıp dışarı çıkmamasını istiyoruz" dedi.

6646e6b0-8ac7-4512-b6ac-1f2997641423.jpg

'İŞTE KIZIMIN ÜNİVERSİTE İÇİN HAZIRLADIĞI BAVUL'

Kızının üniversiteye gitmek için hazırladığı bavulu açan anne Tuğba Çoban da "İşte kızımızın hazırladığı bavul. Bunun içerisinde onun giysileri vardı. Hazırlığını tamamlamıştı. Kızım sen gardiyan olacaktın ama cennette bir kuş oldun" diyerek gözyaşı döktü. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar