Mahkeme: Rosa Kadın Derneği örgüt güdümünde kurulan dernek değildir

Mahkeme: Rosa Kadın Derneği örgüt güdümünde kurulan dernek değildir
Yayınlanma:
A+ A-
Rosa Kadın Derneği yöneticisi Elif Tirenç İpek Ulaş hakkında açılan davanın beraat gerekçesinde mahkeme, derneğin örgütle irtibatlı olduğu iddiasına ilişkin, “PKK güdümünde kurulan ve devam niteliğinde olan bir dernek olmadığı anlaşılmıştır” tespiti yaptı

Artı Gerçek - “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılanan Rosa Kadın Derneği yönetim kurulu üyesi Elif Tirenç İpek Ulaş’ın beraat kararının gerekçesi açıklandı. Kararda “dernekte yapılan arama kaydının izlenmesinde ve ele geçen diğer dokümanların incelenmesinde söz konusu derneğin PKK güdümünde kurulan ve devam niteliğinde olan bir dernek olmadığı anlaşılmıştır” denildi.

Boşanma aşamasındaki eşinin kadın çalışmalarına katılması üzerine Rosa Kadın Derneği”nin, örgütle irtibatlı olduğunu öne süren Ecevit Yıldız ile bir gizli tanığın ifadesiyle derneğin üye ve yöneticileri hakkında soruşturma ve kovuşturma açıldı.

Rosa Kadın Derneği yönetim kurulu üyesi Elif Tirenç İpek Ulaş’ın beraat kararının gerekçesi açıklandı. Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin beraat kararının gerekçesinde, delil değerlendirmesi yapılarak, gizli tanığın "ZS35SN58UV52PG10" celse arasında dinlendiğini, ancak anlatımlarının somut bir beyan olmadığına işaret edilerek, “Yine gizli tanığın beyanlarında geçen hususları ispatlar somut başkaca bir delil elde edilememiştir” denildi.

‘HER TÜRLÜ ŞÜPHEDEN UZAK, KESİN, İNANDIRICI DELİL BULUNMADIĞI…’

Ulaş’ın, iddianamede yer alan eylem ve etkinliklere katılması veya düzenlemesine dair de “örgütsel bağlantıya” ait delil elde edilmediğine işaret edildi.

Gerekçeli kararda, “Rosa Kadın Derneğinin dosyası kapsamında bulunan faaliyetleri, basın açıklamaları, aramada ele geçen bilgi ve belgeler ve diğer etkinlikleri mahkeme heyetimizce incelenmiş, söz konusu etkinliklerin örgütün talimatıyla gerçekleştiği konusunda her türlü şüpheden uzak, kesin, inandırıcı delil bulunmadığı…” denildi.

“Derneğin bazı eylemlerinin örgütün nihai amacına uygun olduğu” savunulan gerekçeli kararda, “Söz konusu faaliyetlerin doğrudan örgütün talimatıyla gerçekleştiği yönünde somut bir delil elde edilememiştir” değerlendirilmesi yapıldı.

‘DEVAM NİTELİĞİNDE OLMADIĞI ANLAŞILMIŞTIR’

Dernek binasındaki aramada el konulan dokümanların derneğin Kongreya Jinên Azad (KJA) ve Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) devamı olduğu iddiasının da değerlendirildiği kararda, “Derneğin, dernekte yapılan arama kaydının izlenmesinde ve ele geçen diğer dokümanların incelenmesinde söz konusu derneğin PKK güdümünde kurulan ve devam niteliğinde olan bir dernek olmadığı anlaşılmıştır” denildi.

Yargıtay’ın “sanığın bir suçtan cezalandırılmasına karar verilebilmesinin temel şartı, suçun hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak kesinlikte ispat edilebilmesi” yönündeki içtihat kararlarına atıfta bulunularak, Ulaş’ın üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatına karar verildiği kaydedildi.

SAVCILIK BERAAT KARARINA İTİRAZ ETTİ

Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, beraat kararının bozulması istemiyle Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf başvurusu yaptı.(MA)

Öne Çıkanlar