Meslektaşlarından öldürülen Bahar Hezer için açıklama: Sürecin takipçisi olacağız

Meslektaşlarından öldürülen Bahar Hezer için açıklama: Sürecin takipçisi olacağız
Urfa’da öldürülen İMO Şubesi yöneticisi Bahar Hezer için açıklama yapan meslektaşları, failin en ağır cezayı alması için sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

Artı Gerçek-Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Siirt İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Urfa’da öldürülen İMO Şube yöneticisi Bahar Hezer için şube binalarında basın toplantısı düzenledi.

Açıklamaya Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA) Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü yöneticileri katıldı.

Basın metnin okuyan Makine Mühendisleri Odası Şubesi Başkanı Ruken Kanat, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı bir günde sokak ortasında bir kadın katledildiğini hatırlatarak, “Tekrar gördük ki hiçbir koruma önlemi kadınları korumak için seferber edilmiyor. Kadınların can güvenliğinden sorumlu olan siyasi iktidar sadece kendisini korumuş durumda. Acımız büyük. Üzgünüz ve kızgınız!” dedi.

Cezasızlık politikasına değinen Kanat, “Kadın katillerine sunulan cezasızlık politikaları kadın katillerine cesaret vermektedir. Bahar’ın katledilmesi; Başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere kadın kazanımlarına karşı gelişen tahammülsüzlük ve coğrafyamızda gelişen şiddet ikliminden bağımsız ele alamayacağımız bir sonuçtur” ifadelerini kullandı.

‘KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN POLİTİK OLDUĞUNU BİLİYORUZ’

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadınlara dönük polis şiddetine değinen Kanat şunları söyledi:

“O gün sokağa çıkmamız önlenirken, sokağa çıkan kadınlar şiddet uygulanarak gözaltına alınmış ama Bahar’ın katili elinde pompalı silahla sokakta yürüyebilmiştir. Kadın cinayetlerinin bireysel değil toplumsal bir sorun olduğunu ve kadına yönelik şiddetin politik olduğunu biliyoruz.

Bireysel silahlanmadaki artışların nasıl sonuçlandığını görüyoruz. Kadın düşmanı politikaların kadına karşı şiddetin her türünü doğurduğunu ve her gün kadınların katledildiğini görüyoruz! Fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet, ekonomik şiddet, dijital şiddetin ve ısrarlı takiplerin her gün artarak hayatın her alanında kadınlara karşı yaygınlaştığını görüyoruz. Eril zihniyetin ortaya çıkardığı sonuçları ne yazık ki artık her gün görüyoruz.”

‘ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNÜN KARŞISINDA YER ALACAĞIZ’

“Erkek adalet değil gerçek adalet” talebini yineleyen Kanat, şöyle devam etti: “Takılan kravatlara yapılan indirimlere tahammülümüz artık yok. Şiddetin her türlüsünün karşısında yer alacağız. Hiçbir kadının şiddete maruz kalmaması için mücadele eden Bahar sokakta yürürken bir erkek tarafından (…) sırtından vurulacağını bilmiyordu. Daha önce cinayete kurban giden kadınlar da bilmiyordu.

‘ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Bahar’ın bıraktığı yerden, kadın karşıtı tüm politikalara ve eril iktidarcı zihniyete ve kadın katillerine karşı mücadelemizin büyüyerek devam edeceğini, Bahar’ın asla yalnız olmadığını, susmadığımızı, korkmadığımızı, itaat etmediğimizi tekrarlıyoruz. Bahar’ın katilinin en ağır cezayı alması için biz kadınlar sürecin takipçisi olacağız. Artık tek bir kadının bile cinayete kurban gitmemesi için mücadelemizin büyüyerek devam edeceğini ve asla vazgeçmeyeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.”(MA)

Öne Çıkanlar