Ölü bulunan Gabonlu kadına atılan şantaj mesajları ortaya çıktı

Ölü bulunan Gabonlu kadına atılan şantaj mesajları ortaya çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Karabük Filyos Çayı'nda ölü bulunan Gabonlu öğrenci Dina'nın ölmeden önce annesine yazdığı mesajlar ortaya çıktı. Dina, annesine yazdığı mesajda iki postane çalışanının para karşılığı ilişki teklif ettiğini, kabul etmezse yardım etmeyeceklerini söylemiş.

Artı Gerçek - Karabük'te Filyos Çayı'nda ölü bulunan Gabonlu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın ölümüyle ilgili soruşturma devam ederken, üniversite öğrencisinin ölmeden önce annesine attığı mesajlar ortaya çıktı.

Ibouanga ailesinin, kızlarıyla ilgili gelişmeleri takip etmelerine yardımcı olan Fransa’daki yakını Zeng Stephane, Dina’nın 20 Mart’ta Gabon’a telefon göndermek için postaneye gittiğini söyledi. Stephane, 23 Mart’ta Dina’nın postaneden gönderisinin gidemeyeceği mesajı aldığını ve ertesi gün oraya gidip çalışanlarla tartıştığını belirtti.

Stephane’nin anlattığına göre, bir çalışan Dina’ya yaklaşıp sorunu çözeceğini, pakete kendi numarasını yazacağını belirterek Dina’dan da numarasını aldı. Ardından postane çalışanı genç kızla mesajlaşmaya başladı.,

KAYBOLDUĞU GÜN POSTANE ÇALIŞANI İLE GÖRÜŞTÜ

Yazışmalarda 17 yaşındaki Dina'nın, postane çalışanının cinsel taleplerinin yer aldığını belirten Stephane, Dina’nın bunu reddettiğini ancak postanede çalışanlarla tartıştığı için üzüldüğünü ve özür dilemek istediğini ifade etti. Stephane, bu nedenle ortadan kaybolduğu cumartesi günü Dina’nın postane çalışanı ile görüştüğünü, 21.00 sıralarında arkadaşlarının evine gittiğini, yemek yiyip video izlediklerini belirtti. Dina’nın annesiyle görüntülü konuştuğu sırada şarjının azaldığını fark edip alt kata inmek istediğini belirten Stephane, bu andan sonra da genç kızın kaybolduğunu ifade etti.

PARA KARŞILIĞI CİNSEL İLİŞKİ TEKLİFİNİ ANNESİNE SÖYLEMİŞ

Memleketine telefon göndermeye çalışan genç kız, kendisine yardımcı olacağını söyleyenlerden cinsel içerikli mesajlar aldığını annesine de söyledi. Sesli mesajlarında annesinden Karabük’ten ayrılmak için izin isterken yalvaran Dinabongho’nun annesine yazdığı mesajlar da ortaya çıktı.

Dinabongho mesajlarda, “Eğer onlarla birlikte olmazsam bana yardım etmeyeceklerini söylediler. Bana 10 gün beklememi söylüyorlar, onlarla yatmazsam kargo paketinden ve paradan vazgeçmem gerek. Onlarla yatmam için bana 10 bin lira teklif ediyorlar” dedi.

NE OLMUŞTU?

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 27 Mart'ta yaptığı açıklamada, “Yapılan otopsi sonucu ön raporda, herhangi bir cinsel saldırı bulgusuna rastlanmadığı, herhangi bir kesici delici alet yaralanması, ateşli silah yaralanması tespit edilmediği, ölüm olayının suda boğulma şeklinde meydana geldiği, Filyos Çay'ına girmeden önce ölüm olayının gerçekleşmediği anlaşılmıştır” denildi.

AVUKATIN DOSYAYI İNCELEME YETKİSİ KISITLANDI

Dinabongho'nun üstündeki kıyafetleri ve telefonu incelemeye alındı. Yabancı uyruklu öğrenciler ise Karabük Üniversitesi'nde 'Dina'ya adalet' diyerek yürüyüş yaptı. Başsavcılığın başvurusuyla Sulh Ceza Mahkemesi'nin aldığı kararla Gabon Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'ni temsil eden avukat Kerim Bahadır Şeker'in dosyadan örnek alma ve dosyayı inceleme yetkileri kısıtlandı.

Soruşturmayı sürdüren jandarma ve polis ekipleri, ormana giden yol güzergahındaki güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Ekipler, bir hafta boyunca yapılan incelemede, Dinabongho’nun da aralarında olduğu altı kişinin otomobille ormana gittiklerini belirledi. Jandarma ve polisin bu sabah ortaklaşa düzenlediği operasyonlarda S.Ç., İ.Ç., Y.Y. ve iki yabancı uyruklu olmak üzere toplam beş kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde de arama yapıldı.

Ön otopsi raporuna göre, kesici, delici ve ateşli silah yarasına rastlanmayan Dinabongho'nun ense ve böbrek bölgelerinde küçük çaplı morluklar tespit edildiği belirtildi.

Soruşturma kapsamında, Dina'nın evden yalın çıkarken yalın ayak koştuğu görüntüleri haberleştiren gazeteci gözaltına alınırken, şüpheli ölümle ilgili gözaltına alınan sekiz kişi serbest bırakıldı. (DHA)

Öne Çıkanlar