10. Vancouver Türk Filmleri Festivali başlıyor

10. Vancouver Türk Filmleri Festivali başlıyor
10. Vancouver Türk Filmleri Festivali 24-26 Kasım 2023 tarihleri arasında, Türkiye'nin prestijli festivallerinden ödüllerle dönen filmlere yer verdiği bir seçkiyi Kanada seyircisiyle buluşturacak. Festival Goldcorp Centre for the Arts'da gerçekleşecek.

Artı Gerçek - Türk Kanada Derneği ve Simon Fraser Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Vancouver Türk Filmleri Festivali, 24-26 Kasım 2023 tarihleri arasında, şehrin önemli film merkezlerinden Goldcorp Centre for the Arts'da gerçekleşecek. Festival, Türkiye'de düzenlenen prestijli festivallerden ödüllerle dönen yapımları Kanada izleyicisiyle buluşturuyor. Festival aynı zamanda, Türkiye'nin toplumsal sorunlarına çağdaş sinema üzerinden dikkat çekmeyi hedefliyor.

24 Kasım gecesi gerçekleşecek galanın ardından, prömiyerini 59’uncu Antalya Film Festivali’nde yapan ve En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerini kucaklayan Özcan Alper imzalı "Karanlık Gece" filmi izleyicilerle buluşacak.

'KADINLAR ÜZERİNDEKİ ERKEK VE TOPLUM BASKISINA DİKKAT ÇEKMEKTEN MUTLUYUZ'

Festival Direktörü Eylem Sönmez, Türk Kanada Derneği’nin çatısı altında gerçekleştirilen festivalin tamamıyla gönüllü bir ekip tarafından gerçekleştirildiğini belirterek "Vancouver Türk Filmleri Festivali’nin 10’uncu yılını kutluyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Son 10 yıldır Türk sinemasının en seçkin ve ödüllü filmlerini Kuzey Hollywood olarak da tanınan ve bir sinema şehri olan Vancouver izleyicisiyle buluşturuyoruz. Bu yıl da Eylem Kaftan, Melisa Önel, Somnur Vardar, Ümran Safter, Ayşe Polat gibi kadın yönetmenlerimizin filmlerini ve 'Bir Gün, 365 Saat', 'Aniden', 'Kabahat', 'Cam Perde' gibi kadın hikayelerini anlatan filmleri sunmaktan, kadınların üzerindeki erkek ve toplum baskısına dikkat çekmekten mutluyuz" dedi.

Saraybosna Film Festivali'nin ardından, Türkiye prömiyerini 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde yapan "Bir Gün, 365 Saat" filmi suç, nefret ve adalet arayışının gölgesinde üç kadının uğradığı istismarların ardından yollarının kesişmesini anlatıyor. Festival Yardımcı Direktörü Nural Sümbültepe, filmin gösteriminin ardından yönetmen Eylem Kaftan’la bir Soru-Cevap seansı gerçekleştirecek.

'TEREDDÜT ÇİZGİSİ' VE 'SANKİ HER ŞEY BİRAZ FELAKET' FESTİVAL PROGRAMINDA

Dünya prömiyerini 80. Venedik Film Festivali’nde yapan, Zürih Film Festivali’nin ana yarışma bölümünden En İyi Film Ödülü'ne değer görülen Selman Nacar’ imzalı “Tereddüt Çizgisi”, Vancouver Türk Filmleri Festivali'nin programında bulunan ve bu yılın öne çıkan yapımlarından biri.

Festival kapsamında izlenebilecek diğer filmler arasında 2023 İstanbul Film Festivali En İyi Belgesel Ödülü alan "Boşlukta", 2023 Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan "Kör Noktada", 30'uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve Senaryo Ödülü'ne layık görülen "Sanki Her Şey Biraz Felaket" yer alıyor.

Öne Çıkanlar